Jako dítě jsem si hrál na útěk z koncentráku, vypravuje Arnošt Goldflam
Zatímco ostatní děti si hrály na indiány, Arnošt Goldflam jako malý přemýšlel, zda by dokázal utéct z koncetračního tábora. „Doma se o tom u nás často mluvilo: táta byl v armádě, maminka se s babičkou schovávala v Polsku za skříní. Podobné debaty u nás byly na denním pořádku,“ připomíná spisovatel a dramatik v rozhovoru s Janem Pokorným.
Jako kluk jsem vymýšlel, jak se zachránit před válkou, kdyby znovu přišla, říká Arnošt Goldflam
„Neměl jsem o sobě nikdy vysoké mínění. Měl jsem vždy pocit, že jsem se ke věcem, které dělám, dostal nějakým podvodem a že to praskne a provalí se to. Proto jsem rád, že jsem se dožil důchodu a nějak už vyžiji, už jsem knihy a hry napsal, už to nějak přetluču,“ říká s nadhledem herec, dramatik, režisér, pedagog a spisovatel Arnošt Goldflam, host Barbory Tachecí a Osobnosti Plus.
Vzpomínáte, jak se Vinnetou v jednom ze svých příběhů skrýval pod vodou, a aby přežil, používal přitom k dýchání stéblo? Podobně jako malý uvažoval i Arnošt Goldflam. „Říkal jsem si třeba, že si vyrobím ponorku z kýblu,“ vzpomíná s úsměvem.
Později, už jako dospělý, o útěku z koncentračního tábora napsal dokonce divadelní hru: s malým chlapcem v hlavní roli. „Ta se ani u nás nehrála, hrála se v Londýně,“ dodává Arnošt Goldflam.
Holocaust, celoživotní téma
On sám má z návratu něčeho takového, jako byl holocaust, strach. A neskrývá to. „Člověk je nepoučitelný. Připravit se na to ale nedá,“ shrnuje. Jeho strach je pochopitelný. Téma holocaustu provází Arnošta Goldflama celým životem.
Arnošt Goldflam je synem židovských rodičů. Třináct členů jeho rodiny zahynulo v koncentračních táborech. Válečnými útrapami prošli i jeho otec a matka.
Mimochodem, právě Arnošt Goldflam se stal jedním z pokusných objektů velkého výzkumu s názvem Holocaust Survivers, který zjišťoval, zda zkušenost s holocaustem fyziologicky ovlivňuje i potomky obětí.
Arnošt Goldflam: Mám super realistickou představivost
Děti podněcují a oživují fantazii. I to říká spisovatel, herec a dramatik Arnošt Godflam, jehož fantazie je, zdá se, nezměrná. „Nedávno jsem například vydal knížku, která se jmenuje Sny na dobrou noc. Ta vznikla i díky tomu, že naše děti chodí ráno k nám do postele a vypráví nám své sny,“ popisuje. „Dětské sny mě tak inspirovaly, že jsem si vymyslel a sepsal nové dětské sny.“
Nové knihy pro zvídavé
Jeho tvorba se ale rozhodně neomezuje jen na holocaust. Ve skutečnosti je mnohem veselejší: Arnošt Goldflam už má coby spisovatel na kontě řadu knih pro děti i zvídavé dospělé. A pracuje na nových.
„Před dvěma dny jsem dokončil korektury nových textů. Půjde o dvě knihy: jedna, pro děti, vyjde před Vánocemi a jmenuje se Hledání ztraceného tatínka. Pak jsem sepsal knihu povídek různého druhu. Jsou to takové blbosti, jmenuje se to Podivné historky,“ usmívá se.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.