Jaká je budoucnost vesmírné turistiky? Dva miliardáři mají velké plány, řeší i cestování po Zemi

24. červenec 2021

Dva miliardáři a dva ostře sledované lety do vesmíru. Richard Branson i Jeff Bezos před pár dny úspěšně odstartovali i přistáli. Druhý jmenovaný dokonce překonal Kármánovu hranici, a jeho raketa tak vstoupila do kosmického prostoru.

Oba lety proběhly bez jakýchkoliv komplikací. I z toho je prý možné usuzovat, že konstruktéři, kteří se na letech podíleli, odvedli opravdu dobrou práci. „Ukázalo se, že je to možné. Že komerční turistika za hranice kosmického prostoru je možná,“ shrnuje Jan Spratek z pražského planetária.

Velké plány

Jak Virgin Galactic, tak Blue Origin už mají na letošek naplánované další lety. „Obě firmy mají velké plány, chtějí lety posunout dál, než je pouze oblast suborbitálních skoků. Například Virgin Galactic s pomyslným miniraketoplánem má v plánu postavit víc ranvejí a lodí a nestartovat pouze z Nového Mexika.“

Richard Branson také nedávno prohlásil, že jeho raketoplán by mohl urychlit i cestování po Zemi. Nakolik je to reálné, ale zatím není jasné. „Vývoj k tomu ale bezesporu směřuje,“ uzavírá Jan Spratek.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.