Jak zatočit s červotočem? Při restaurování dřevěných předmětů odborníkům pomáhá také ionizující záření
Když dřevěné artefakty napadne červotoč, musí se zakročit. Některé relikviáře a sochy si tak čas od času musí z depozitářů, muzeí nebo kostelů odskočit k ozařovači.
Dřevěné sošky andělů a vyřezávaný mobiliář kostelů neobdivují jen věřící, historici umění a další návštěvníci, ale má je rád i dřevokazný hmyz. A když se zavrtá příliš hluboko, přichází na řadu ionizující záření.
Čtěte také
Jednou za čas berou umělecké artefakty k restaurátorům také pomocníci brněnského biskupství. O tom, jak to probíhá, se na vlastní oči přesvědčila i reportérka Martina Pouchlá.
Účinná a rychlá metoda
S Františkem Svobodou, který pomáhá na brněnském biskupství s péčí o umělecké artefakty, nakládáme dodávku a vyrážíme na cestu k ozařovači. Na místě všechny dřevěné předměty naskládáme na paletu a vezeme je do střežených prostor.
Samotné ozáření trvá jen krátkou chvíli. A výsledek? Dřevění andělíčci jsou bez červotočů.
„Dřevo je velice náchylné k poškození biologickými škůdci, ti bývají ukryti hluboko v dřevě. Proto potřebujeme záření, které dřevem proniká,“ vysvětluje odborník na restaurování dřeva Radek Ryšánek.
Dřevo je velice náchylné k poškození biologickými škůdci, ti bývají ukryti hluboko v dřevě. Proto potřebujeme záření, které dřevem proniká.
Radek Ryšánek
„Je to vysoce účinné, rychlé a nezanechává to rezidua, na rozdíl od některých druhů chemického ošetření. To, co ve dřevě je, zabijete tady a teď, ale pochopitelně se do dřeva může dát nový dřevokaz nebo nová houba, nejde o prevenci.“
Ozařování má i alternativy
Umělecké předměty vozí restaurátoři do dvou komor, z nichž jedna je v Čechách a druhá na Moravě. „Tato metoda umožňuje i ošetření poměrně velkého objemu materiálu v krátkém čase, umožňuje navíc okamžitý návrat předmětů do restauračního procesu,“ upozorňuje restaurátor.
Alternativou k ionizujícímu záření je plynování. Ve vzduchotěsném prostoru se nežádoucí hmyz udusí dusíkem nebo otráví jinými látkami. Existují také chemické insekticidy, kapalina ale nepronikne dost hluboko do materiálu. Výhodou je, že zamezí napadení hmyzem i v budoucnu.
Související
-
Barokní oltář v kostele v Dýšině u Plzně ničí červotoč. Nutně potřebuje opravu
Baroknímu oltáři v dýšinském kostele Nejsvětější trojice a sv. Šimona a Judy hrozí zkáza. Skrz naskrz je prolezlý červotočem.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Havlíček: Tlačme, až obchodně vydírejme KHNP, jsou to naše peníze. ‚Jak na tureckém trhu,‘ reaguje Vlček
-
‚Nepřestaneme, dokud nebudou američtí vojáci nalezeni,‘ tvrdí Litva. Polsko na místo posílá pomoc
-
Evropa si nemůže dovolit na americká cla nereagovat. Trump respektuje jen sílu, připouští Švejnar
-
Trump obdivuje Putina jako vůdce. Nelze se divit, že chce víc a víc moci, soudí amerikanistka Krásná