Jak vypěstovat dokonalý fotbalový trávník? Důležité jsou odrůdy i každodenní péče

24. červen 2018

Lipnice a jílek – to jsou názvy druhů trav, na kterých se hraje v těchto dnech mistrovství světa ve fotbale v Rusku. Právě tyto travní odrůdy se totiž ukázaly jako nejvhodnější. Jejich pěstování a šlechtění se věnují i Češi.

Zapomeňte na anglický trávník. Koncept moderní zahrady počítá s udržitelným rozvojem, tvrdí britští zahradníci

Hlavní nápor návštěvníků zažívá prodejní část výstavy a pak samozřejmě omamně vonící pavilón ušlechtilých růží

Omamná vůně růží promíchaná s o něco méně příjemným pachem motorů zahradní techniky. To je „čichová zkratka“ obří květinové show a současně obří výstavy všeho, co souvisí se zahradnictvím v Hampton Court u Londýna. Návštěvníci obří akce se mohou krásami nejen kochat, ale taky si tisíce druhů květin, stromků a keřů koupit. Anebo se nad svou zahradou zamyslet.

„Používáme jílek vytrvalý, který tvoří hlavní součást travní směsi, a pak také lipnici luční,“ představuje trávník na sparťanském stadionu jeho správce Antonín Kříž. „Travní koberec, který tu teď máme, byl před dvěma lety dovezený z Německa.“

Pod dvou- až třícentimetrovým trávníkem je dvanácticentimetrová vrstva substrátu, zbytek je písek. A 28 centimetrů pod povrchem je topení, které tvoří 32 kilometrů trubek. „Topíme od listopadu do března a trávníku to prospívá,“ shrnuje Antonín Kříž.

Harmonické soužití

Ať už trávník roste přímo na stadionu, nebo se přiveze v pásech odjinud, někde se vypěstovat musí. I u nás se na ploše kolem 12 tisíc hektarů trávy pěstují a šlechtí, a to hlavně na Rožnovsku, Troubsku nebo ve Větrově v jižních Čechách.

Základ sportovního trávníku pro fotbalová hřiště tvoří už zmiňovaná lipnice luční a jílek vytrvalý.

Během zápasu Sparta-Teplice padl gól právě během živého vstupu

„Tyto dva druhy se skvěle doplňují,“ říká Alois Rameš, zástupce společnosti zabývající se sadbou a prodejem trav. „Lipnice svými kořenovými výběžky hrací povrch zpevňuje a jílek coby volně trsnatá tráva zase rychle regeneruje.“

Bezúdržbový trávník je nedostižný ideál

„Výměna fotbalového trávníku je nákladná záležitost, a tak je tlak na šlechtění trav odolných vůči stresovým situacím, jako je například sucho. Trend také je, aby se nemuselo tolik hnojit, protože i to údržbu prodražuje,“ říká Alois Rameš.

Trávník ve vedru nesekejte! A bezúdržbová zahrada? To je koniferové peklo, říká zahradní architekt

zahradničení

Když přijde vegetační sezona, tak se prochází po zahradách a parcích a nasává vůně. Nyní mu dělají radost rozkvetlé nepravé jasmíny. Zahradní a krajinářský architekt Lukáš Paderta našel lásku ke svému oboru už v dětství, později studoval zahradničinu i ve Francii. Ta patří k zahradním velmocím. A jak je tomu u nás?

Na špičkových hracích plochách, jaké jsou i na současném šampionátu v Rusku, ovšem musí být samozřejmě údržba každodenní a bez hnojení nebo závlahy se trávníky neobejdou.

O trávník se denně starají také na pražské Spartě. „Provzdušňování, kropení, hnojení a stříhání,“ vyjmenovává Antonín Kříž nezbytné každodenní procedury, které podstupuje letenské fotbalové hřiště.

I díky této péči by měl zdejší trávník sloužit ještě alespoň příští rok. Cena za výměnu toho minulého se totiž pohybovala kolem 3,5 milionu korun.

autoři: Ondřej Ševčík , and
Spustit audio