Z depozitáře až do obýváku. Díky digitalizaci si můžete prohlédnout muzejní sbírky v detailu a z pohodlí domova
Ministerstvo kultury podpořilo digitalizaci zhruba stovky historických sbírek a díky zvláštní dotaci tak už třetím rokem vznikají jedinečné on-line muzejní kolekce dostupné například na portálu eSbírky. Prostorové 3D modely navíc umožňují prohlédnout si detailně i historické předměty, které se běžně nevystavují.
„Řada předmětů je v takovém stavu, že neumožňuje, aby se prezentovaly veřejnosti. A pakliže jsou takto zdigitalizovány, tak má veřejnost najednou možnost, kterou dříve neměla,“ vysvětluje ředitel odboru muzeí a galerií Ministerstva kultury Jan Holovský, jaké jsou hlavní cíle dotačního programu na digitalizaci muzejních sbírek.
Želivský poklad zblízka
Díky němu teď lidé mohou na internetu vidět například Želivský poklad, a to včetně všech detailů na výzdobě monstrancí nebo kalichů.
„Třeba na tomhle konkrétním kalichu jsou různá vyobrazení světců. Dokážeme rozeznávat detaily toho, jak má krásně udělaný plášť, detaily obličeje, vlasů, rukou…“ ukazuje student Jihočeské univerzity Matěj Šindelář, který za přispění Ministerstva kultury zdigitalizoval 87 liturgických předmětů dostupných nyní na stránce zelivskypoklad.eu.
Podobně získaly díky dotační podpoře své digitální dvojče třeba bronzové spony z 10. století z šumperského muzea anebo krejcary Marie Terezie, které jsou běžně k vidění v Liberci.
Tanec kolem dokola
Na začátku byly stovky fotografií jednotlivých předmětů, které svou digitální podobu dostaly pomocí počítačové fotogrammetrie.
Čtěte také
„Fotíte vždycky tak, aby další snímek ten předchozí minimálně z 50 procent překrýval. Nejlépe to vyfotíte, když se točíte kolem toho předmětu. Protože ten program si na každé fotografii určí body a na té další ty body hledá. Pak na základě toho vypočítává, kde v prostoru se ten předmět nachází,“ přibližuje Michal Šindelář.
Virtuální národní muzeum
Ministerstvo tímto způsobem podpořilo už téměř stovku projektů. Většina je dostupná na vlastních internetových platformách, ale ministerstvo se snaží i o vytvoření centra digitalizovaných kulturních statků na webovém portálu eSbírky, který spravuje Národní muzeum.
Zájem muzeí a galerií o digitalizaci sbírek se během dvou let výrazně zvýšil. Vytváření počítačových modelů totiž nejen zpřístupňuje artefakty, které se běžně nevystavují, ale obecně chrání historické předměty a někdy slouží i jako předstupeň jejich restaurování.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
125 letadel, 18 hodin, 13 tun. Přečtěte si, jak probíhal americký útok na íránský jaderný program
-
‚Evropu už moc nezajímá, jestli mají v Rusku iPhony, jde o ty velké věci.‘ EU schvaluje 18. balík sankcí
-
Volání po impeachmentu i početná podpora. Američtí politici reagují na útok Trumpa na Írán
-
Írán volí mezi řadou špatných možností reakce na útok. Ani nedělat nic ale nezaručí bezpečí, říká expert