Jak válka na Ukrajině změnila Ameriku. Poslechněte si reportážní seriál od našeho zpravodaje v USA Jana Kaliby

„NATO stojí Ameriku spoustu peněz a nic z toho.“ Mladí Američané jsou z pomoci Ukrajině rozpačití

Když výzkumníci z agentury YouGov dělali generační průzkum o válce na Ukrajině, zjistili velké rozdíly ve vnímání. Víc než v Evropě se projevovaly ve Spojených státech. Nejstarší generace byla pro-ukrajinská. Z Američanů, co už nezažili studenou válku, sympatizoval s Ukrajinou jen asi každý druhý, zbytek nevěděl a skoro deset procent sympatizovalo s Ruskem. 

Studentky z Washingtonu Olivia a Tuanna jsou pacifistky, volí v Americe progresivní kandidáty. Joe Biden v Bílém domě je pro ně z nouze ctnost a přemýšlejí, jak by měl jejich ideální prezident přistupovat k americkému angažmá v NATO a k situacím, jako je teď ruská válka na Ukrajině.

Čtěte také

„V tomhle se snažím být idealistka. Nechci, abychom museli válčit a obětovat lidi v konfliktech mezi dvěma vládami. Samozřejmě, pokud je to humanitární krize jako teď na Ukrajině, vyžaduje naši pomoc, a nejsem proti tomu,“ uvažuje Tuanna.

Demokratická strana ovládající Kongres vystupuje při klíčových hlasováních o pomoci Ukrajině jednotně. Několik jednotlivců hlasovalo proti u otázek typu zákaz dovozu ruské ropy a podobně.

Republikánů proti podpoře Ukrajiny naopak přibývá. Na začátku března hlasovali tři z nich proti nezávazné rezoluci, která mimo jiné požadovala po Rusku příměří. Při posledním hlasování ve sněmovně už jich bylo přes padesát.

Americké zbraně jen eskalují konflikt

Postoj republikánů je v souladu s uvažováním některých jejich voličů, jako je mladý konzervativec Alex z Ohia. Ukrajina podle něj uvízla v konfliktu mezi dvěma skupinami nepřátelskými také vůči Americe – ruským režimem a globalistickými elitami.

Mladý konzervativec Alex z Ohia

„Je mi Ukrajinců moc líto. Ale jestli jim máme pomáhat, to je velmi složitá otázka. Možná by bylo nejlepší, kdyby jim pomáhali jen jednotliví Američani sami za sebe, než se všechno vyjasní,“ míní Alex.

„Ale aby tam naše vláda posílala zbraně, to myslím nepomáhá nikomu. Ani nám, ani Ukrajincům. Je to znak eskalace z naší strany a může to věci akorát zhoršit. Tak to aspoň vidím já,“ říká příznivec Donalda Trumpa.

NATO jako koule na noze

Smysl podle Alexe nemá ani americké členství v NATO a mechanismus zaručující vzájemnou obranu jeho členů při napadení.

Čtěte také

„NATO bylo svého času důležité, ale teď v něm pro nás nevidím moc užitku. Ostatní země dlouhodobě spoléhají na pomoc Spojených států a neplatí svůj podíl. Amerika do toho vkládá spoustu peněz, a nic z toho nemá,“ vysvětluje Alex svůj postoj.

„A pokud jde o vzájemnou pomoc – máme teď spoustu problémů tady doma. Být smluvně vázaný pomáhat jiným podle mě není užitečné. Pokud se něco stane v Evropě, měli bychom to vyhodnotit a zapojit se, jen pokud to bude situace vyžadovat. Ale ne kvůli závazku v NATO,“ dodává.

Napadeným spojencům pomoct musíme

O něco málo smířlivější je vůči podpoře Ukrajiny a závazkům vůči partnerům v NATO Kristopher Anderson z města Akron v Ohiu, mladý muž aktivní v lokální politice. Také  on je velký příznivec Donalda Trumpa.

„Už jsme jim toho poslali hodně. Ano, posílejme jim zbraně, aby mohli s Ruskem bojovat, ale ne víc. Ne peníze, určitě tam nechci naše vojáky nebo piloty. Jsem pro kandidáty, kteří vidí, že máme vlastní problémy, a nechtějí, abychom se moc angažovali na Ukrajině,“ vysvětluje své preference Kris.

„Kdyby Rusko napadlo i někoho z našich partnerů v NATO, pak bychom asi neměli na výběr a byli nucení se zapojit, protože to vyplývá z 5. článku smlouvy. Nechceme, ale museli bychom to udělat,“ uzavírá.

autoři: Jan Kaliba , and
Spustit audio

Související