Jak válka na Ukrajině změnila Ameriku. Poslechněte si reportážní seriál od našeho zpravodaje v USA Jana Kaliby
Už pro ty lidi nemůžu hlasovat! Republikány nepoznávám, americká demokracie je s nimi v ohrožení, varuje americký veterán
Přežije demokracie ve Spojených státech a s ní i jejich ochota spolupracovat s Evropou v otázkách bezpečnosti? To je otázka, kterou si teď velmi urgentně klade část Američanů, jako je konzervativec David Kitzinger. Skoro půl století byl republikánem, ale teď se s Republikánskou stranou rozešel, protože podle něj reprezentuje už jen kult Donalda Trumpa a stahuje Ameriku směrem k autoritářství. Utvrdily ho v tom tento týden i primárky v jeho státě Pensylvánie.
Když si republikáni v Pensylvánii zvolili Douga Mastriana za svého kandidáta na guvernéra a vedení strany ho pak podpořilo, vzbudilo to ohlas v celé Americe. Radikální politik se loni účastnil pochodu na Kapitol, který skončil násilným přerušením schvalování vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách.
Mastriano se v tom období také snažil prosadit v Pensylvánii falešné volitele, kteří by pomohli Donaldu Trumpovi zůstat v Bílém domě i přes volební porážku. „Chce taky zrušit volební registraci všem obyvatelům, aby se museli registrovat znovu. To znamená vyhodit miliony jen proto, že věří lžím,“ zlobí se Dave Kitzinger.
48 let jsem byl republikán nebo v poslední době nezávislý, ale už pro ty lidi nemůžu hlasovat.
David Kitzinger
„Je to blázen, co vypravoval autobusy na tu akci, co skončila přepadením Kapitolu. Ale není to jenom on. Všichni republikánští kandidáti na našeho guvernéra byli další verzí Trumpa. Pro tyhle lidi nemůžu hlasovat,“ zdůrazňuje.
Je potřeba zachránit demokracii
Pokud republikán Mastriano na podzim porazí demokrata Joshe Shapira, získá dohled nad certifikací výsledků prezidentských voleb 2024. Už teď dává najevo, že by zařídil, aby hlasy volitelů za Pensylvánii dostal kandidát, kterého on bude považovat za správného, nikoli nutně ten s nejvyšším počtem hlasů od voličů.
Čtěte také
Podobně smýšlející republikáni, kteří propagují Trumpovu lež o minulých volbách, teď usilují o rozhodující funkce i v dalších státech. Část Ameriky se bojí, že nad demokracií se smráká.
„Udělal jsem to, co bych si nikdy nepomyslel. Registroval jsem se jako demokrat. 48 let jsem byl republikán nebo v poslední době nezávislý, ale už pro ty lidi nemůžu hlasovat. Prostě to nejde,“ stýská si David.
„Neznamená to, že považuju politiku demokratů za skvělou. Pořád vyznávám stejné hodnoty. Ale je potřeba, aby současní republikáni na dlouho přišli o funkce a aby začali kandidovat lidi s principy. Pak se zas můžeme bavit o daních a podobných politických tématech. Ale teď je pro mě jediným volebním tématem záchrana demokracie,“ vysvětluje.
Pro Evropu jsme partner bez záruky
Pro Davida coby veterána amerického letectva to hodně souvisí i s tím, jestli a jak se v případě návratu jeho bývalé strany k moci budou Spojené státy dál angažovat v NATO a transatlantické bezpečnostní spolupráci.
Čtěte také
Nevěří, že většina republikánů, budou-li muset volit, dá přednost tradičním principům strany před poslušností Donaldu Trumpovi. „Jen těžko můžu s jistotou říct, že by nám evropské země měly naprosto věřit. Že tu pro bezpečnostní spolupráci s Evropou pořád budeme,“ poznamenává David Kitzinger.
„Je to šílené, ale v tomhle právě svou bývalou stranu vůbec nepoznávám. Reaganova věta, ať Gorbačov strhne tu zeď, podpora NATO, to byl dlouho standard republikánské zahraniční politiky. Teď slyším úplný opak – jak je Putin chytrý chlap, a proč by si nemohl přivlastnit Ukrajinu. Když vidím ty dezinformace, třeba jak v televizi Fox News ospravedlňují obsazení neutrální země... To je šílenství!“ kroutí hlavou.
Křehká hranice svobody
Pokud se podle Davida Donald Trump za necelé tři roky dostane znovu do Bílého domu, bude se snažit vyvázat Spojené státy z NATO a zároveň to bude pro Ameriku krok k autoritářskému režimu.
„Nesnáším ta přirovnání k Německu 30. let. Často je to přehnané, byla to jiná doba a kultura. Ale svým způsobem – taky tam bylo hodně dobrých Němců, co nevolili Hitlera, a stejně se to stalo. To mě trochu znepokojuje,“ zamýšlí se..
„Opravdu doufám, že se pletu. Ale nemůžu vyloučit, že se to stane i tady. Myslím, že většina lidí, co stále volí republikány, bude jednou překvapena, co podporovala,“ říká konzervativec a bývalý republikán Dave Kitzinger.
Související
-
„Dělá stejnou chybu jako Obama.“ Po roce ve funkci zatím Joe Biden Američany nepřesvědčil
Joe Biden završí první rok v roli prezidenta Spojených států. Jak ho hodnotí Američani z různých částí politického spektra?
-
„Dcera České republiky a hrdá Američanka.“ S Madeleine Albrightovou se rozloučili i Biden a Clinton
Na pohřbu Madeleine Albrightové řečnili dva američtí prezidenti a rakev na poslední cestě doprovázela čestná stráž. Mezi nimi byl i jeden rodinný přítel z Česka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.