Jak válka na Ukrajině změnila Ameriku. Poslechněte si reportážní seriál od našeho zpravodaje v USA Jana Kaliby

„Ukrajina trpí, ale děsí mě, že teď nemáme čím bránit Ameriku.“ Donald Trump u voličů umí hrát na ty správné struny

Obdivují Donalda Trumpa, který záměry ruského prezidenta Vladimira Putina s Ukrajinou těsně před letošní invazí označil za geniální. Sledují televizi Fox News, která zpochybňuje smysl pomoci Ukrajině nebo existence NATO. Právě tito voliči přitom můžou ovlivnit další směřování Spojených států, jejich angažmá v Severoatlantické alianci a ochotu podílet se na obraně Evropy.

O Ukrajině řekl, že ho její osud nezajímá, a angažmá ve východní Evropě podle něj Ameriku poškozuje. Na mítinku se svými příznivci v městečku Cuyahoga Falls v Ohiu ale republikánský kandidát do Senátu JD Vance téma Ukrajiny a NATO vynechává.

Mítink JD Vanceho

Možná tuší, že je to taktičtější, protože jeho voliči, kteří zároveň vzývají Donalda Trumpa, často s podporou Ukrajiny i partnerů v NATO souhlasí.

Zlo z Kremlu

„Za Ukrajinu se o nedělích modlíme v našem kostele. I přes týden. A musíme ji dál podporovat. Máme teď v Evropě přes sto tisíc vojáků a já to podporuju. I když hrozí nějaký incident, který by aktivoval článek 5 Severoatlantické smlouvy a mohl by spustit jadernou válku,“ říká Ed.

„To, co Putin dělá Ukrajině, to jsou válečné zločiny, bez pochyb. Nejde přece bombardovat nemocnice a domovy a říkat tomu válka,“ zlobí se.

Čtěte také

„Putin je zlo a my stojíme za Ukrajinci. Je mi špatně z toho, kolik už jich umřelo. A kdyby Rusko zaútočilo na zemi NATO, jsem rozhodně pro, abychom dodrželi závazek a šli partnery bránit. Cítím to tak, že se musíme vzájemně chránit. Já jsem pro NATO,“ myslí si Brenda.

„Způsob, jakým Rusové zacházejí s civilisty, je neuvěřitelný. Nikdy bych nevěřil, nikdy bych si nepomyslel, že by toho byli schopni. Nedovedu to pochopit. Takže jsem pro pomoc Ukrajině. Nechci, aby Američani stříleli po Rusech, obě země mají jaderné zbraně. Ale jakákoli jiná podpora – jsem pro,“ vysvětluje svůj postoj John.

Bránit Ameriku!

Ed, Brenda a John se v podpoře Ukrajině shodují, ačkoli když s nimi o situaci na Ukrajině a míře americké pomoci začnu mluvit víc dopodrobna, někteří přece jen projevují nejistotu.

„Nevím, jsem v tom trochu rozpolcený. Na jednu stranu si myslím, že bychom Ukrajincům opravdu měli pomáhat. Na druhou stranu – jak jsem dnes někde slyšel – lidi se strachují o hranici mezi Ukrajinou a Ruskem a naše hranice jsou jim ukradené,“ připouští John. Ale co Putin dělá, to je neuvěřitelné. Ještě bych pochopil, kdyby zkoušel zabrat jen kus Ukrajiny...“

Brenda je pro podporu Ukrajiny, ale taky pro podporu americké armády. Slyšela jsem jeden den ve zprávách, že dáváme Ukrajině tolik zbraní, že už jich máme sami málo. To mi nahání hrůzu! Děsí mě, že nemáme čím bránit Ameriku, kdyby nás chtěl někdo napadnout.“

Republikán Kris před svým autem s nálepkami kampaně Donalda Trumpa

Skutečný lídr

Ale tohle vám garantuju, kdyby byl v úřadě Donald Trump, kterému ukradli volby, tak se to nikdy nestalo. On by to nedovolil. Drží slovo, lidi se ho bojí, je to skutečný lídr,“ nepochybuje Brenda.

Ptám se, jak si vysvětluje, že Donald Trump označil Putinův postup vůči Ukrajině těsně před letošní invazí za geniální. Reaguje otázkou, jestli jsem ho přímo slyšel, jak to říká. Ať prý si dám pozor na falešné zprávy.

Když odpovídám, že jsem ho slyšel a že si to může taky dohledat, stáčí Brenda hovor k tomu, jak skvělé věci Trump dělal a že se s ním v Bílém domě cítila bezpečněji.

Trump stále tahá za nitky

Nejen ona, ale jeden Trumpův fanoušek za druhým mi nezávisle na sobě potvrzují, že na koho Trump ukáže, tomu dávají letos při volbách do Kongresu svůj hlas. I když se jejich pohled třeba právě na pomoc Ukrajině a roli Spojených států v NATO může od daného kandidáta dost lišit.

Toto je u značné části republikánských voličů zásadní a vysvětluje to také, proč má bývalý prezident mezi republikány stále takovou moc. Republikánští politici, kteří chtějí mít ve straně budoucnost, se mu bojí jakkoli veřejně oponovat. I ti, které v primárkách nepodpořil, se často snaží chlubit, jak moc s ním v politice souzní.

Čtěte také

NATO? Nefunkční systém

Cestou z mítinku JD Vance potkávám ještě Alexe, jednoho z mála přítomných Trumpových příznivců, kteří už nepamatují dobu studené války. Ptám se ho, co si o americké pomoci Ukrajině a angažmá v NATO myslí on.

„Pro mě je to velmi složité téma. Ukrajinců je mi velmi líto, protože jsou obětí války dvou skupin a ideologií, které jsou obě velmi nepřátelské k Americe. Ani v našem členství v NATO nevidím moc smysl. Je to nefunkční systém, spíš takový politický nástroj,“ myslí si Alex.

Co přesně tím myslí, uslyšíte ve čtvrtečním dílu našeho seriálu, který prozkoumá, jak vidí americké členství v NATO mladá generace Američanů.

autoři: Jan Kaliba , and
Spustit audio

Související