Jak válka na Ukrajině změnila Ameriku. Poslechněte si reportážní seriál od našeho zpravodaje v USA Jana Kaliby

„Trump chtěl USA vyvést z NATO.“ Americké bezpečnostní záruky pro Evropu by s jeho návratem mohly vzít za své

Ruská válka na Ukrajině ukazuje, jak moc je Evropa a její bezpečnost stále závislá na podpoře od Spojených států. Ty jsou lídry pomoci Ukrajině i posilování východního křídla NATO. Amerika se ale mění a právě teď během stranických primárek před podzimními volbami do Kongresu se tam bojuje i o to, kam bude v bezpečnostní podpoře Evropy dál směřovat. Co se v tomto ohledu v Americe děje a na co by se Evropa včetně Česka měla raději připravit?

Republikánskou stranu a její voliče stále velmi silně ovládá Donald Trump. Jak moc, to ukážou následující týdny a měsíce. Bývalý prezident se do Bílého domu za necelé tři roky může zase vrátit nebo tam pomoci podobně smýšlejícímu politikovi.

Momentálně se snaží do Kongresu prosadit co nejvíc kandidátů, kteří stejně jako on nestojí o to, aby se Amerika příliš angažovala ve prospěch Evropy a teď konkrétně Ukrajiny. V dubnu Trump také popsal, že během svého prezidentství podmiňoval americkou pomoc evropským členům NATO tím, jestli plní své finanční závazky výdajů na obranu, což Česko zatím nedělá.

Čtěte také

Jeden z prezidentů zemí NATO se Trumpa zeptal: „A to znamená, že když nebudeme platit, tak nás nebudete chránit před Ruskem?“ A bývalý prezident odpověděl, že přesně tak to myslí.

Obavy si nepřipouštíme

I Česko se připravuje na možnost, že se domácí politické klima v Americe po roce 2025 změní natolik, že Spojené státy přestanou mít zájem zaštiťovat evropskou obranu vůči Rusku.

Během nedávné návštěvy ve Washingtonu se k situaci vyjádřila i ministryně obrany Černochová a ministr zahraničí Lipavský. „Obavy si připouštět nechci. Myslím si, že i v zájmu USA je, aby Evropa byla bezpečná,“ řekla Černochová. Také Lipavský si nepřipouští žádnou nejistotu: „USA vždycky dodržovaly svoje závazky a není důvod, abychom o tom jakkoli pochybovali.“

Transparenty s Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem při demonstracích v USA

NATO bez USA?

Varování, že americká vůle podílet se na transatlantické bezpečnosti může ochladnout, ale zaznívá ve Spojených státech z mnoha stran. Republikánský senátor Mitt Romney pro CNN řekl, že pokud by se Trump do funkce prezidenta vrátil, znamenalo by to dost dramatický rozchod Spojených států s ochotou podílet se na společné bezpečnosti.

Několik Trumpových bývalých spolupracovníků včetně jeho někdejšího poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona tvrdí, že během druhého funkčního období se Trump chtěl pokusit Spojené státy vyvést z NATO.

Čtěte také

Důvěra bez garancí

Cítí to tak i někteří běžní Američani. „Pokud by byl znovu zvolený, je možné, že by nás z NATO stáhl. Moje důvěra v to, co bylo pro Ameriku samozřejmé, už není tak silná jako dřív. Nerad to říkám, ale nejsem si vůbec jistý, že nám evropské země můžou věřit a spoléhat na nás,“ potvrzuje Dave Kitzinger, celoživotní, ale teď už bývalý republikán s armádní minulostí.

„I když se tu názory lišily, zastřešovalo to vědomí, že společně s Evropou jsme silnější. Rád bych řekl, že tu pro vás vždycky budeme – ale nejsem si tím jistý,“ dodává.

„Ukrajina není důležitá“

„Trump tady u nás v Ohiu v primárkách úspěšně podpořil kandidáta JD Vance, který řekl, že ho Ukrajina nezajímá. Není podle něj důležitá, dává příklad přímo z terénu Andy Fedynsky, lídr komunity ukrajinských Američanů z Clevelandu.

„Trump je stále lídrem republikánů a jeho bývalý poradce pro národní bezpečnost Bolton ve své knize píše, že Trump chtěl ve druhém funkčním období vyvést naši zemi z NATO a že Putin podle něj věřil, že s Trumpem v Bílém domě dosáhne svých cílů.“

Jak právě ukrajinští Američani prožívají ruskou vojenskou agresi ve své staré vlasti a budoucnost amerických bezpečnostních záruk, uslyšíte v úterním dílu seriálu.

autoři: Jan Kaliba , and
Spustit audio

Související