Jak si poradit s narušeným spánkem?

Někteří z nás by nejraději spali od rána do večera, jiní se zase ne a ne pořádně vyspat. Nemůžete večer usnout? Nebo se vzbudíte ve dvě ráno a nedokážete už znovu zabrat? Příčiny mohou být různé. Jak poruchy spánku léčí odborníci? Naším hostem byla doktorka Lucie Závěšická.

Jak se poruchy spánku projevují?

„Projevují se narušením nočního spánku, což znamená, že pacient nemůže usnout nebo se často nebo časně budí. Důležité je uvědomit si, že spánek ovlivňuje i následující fungování přes den.

Pacienti, kteří mají narušený spánek, mají narušený i další den. Mohou trpět sníženou koncentrací pozornosti, nižší aktivitou, horší náladou, mají horší výkonnost v práci.“

Jaké bývají nejčastější příčiny nekvalitního, narušeného spánku?

„Máme velkou skupinu lidí s takzvanou sekundární nespavostí. Znamená to, že za poruchou spánku bývá schovaná nějaká jiná nemoc, jiná příčina. V psychiatrické ambulanci se nejčastěji setkáváme s úzkostnými poruchami.

Další velkou skupinou jsou pacienti s neurologickými nemocemi. Dále to mohou být děsivé sny, syndrom neklidných nohou, syndrom spánkové apnoe a celá řada jiných nemocí. Například kardiovaskulární choroby nebo onemocnění dýchacího systému.“

Optimální je asi zvládnout nespavost bez léků. Jak toho lze docílit?

„Nejlepší je nechat se vyšetřit, aby se zjistilo, co poruchy spánku způsobuje. Jestli je příčinou nespavosti něco, co se dá zvládnout běžnými prostředky, nebo jestli to vyžaduje léky.“

Jak bychom tedy měli problémům se spánkem předcházet a žít tak, abychom spali kvalitně?

„Většinou se doporučují známé zásady zdravého životního stylu. To znamená pravidelné sportování, pravidelná fyzická aktivita – doporučujeme ji dvakrát až třikrát týdně. Chodit spát v pravidelnou dobu a stejně tak pravidelně vstávat.“

Ne každý má na fyzickou aktivitu čas, chuť a dispozice. Najde se nějaká jiná alternativa?

„Nenajde. Když si na to člověk nenajde čas, stres ho jakoby doběhne – porucha spánku je až na konci a předchází jí celá řada jiných věcí. Nespavostí trpí velmi mnoho lidí. Pacientů v poslední době přibývá a množí se případy sekundární nespavosti ze stresu. Hodně se objevují úzkostné poruchy a depresívní syndrom.“

autor: mmk
Spustit audio