Jak se žije liškám pod Big Benem a co vše zažil v Británii? Nejen o tom píše bývalý zpravodaj Marek

3. červen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Jaromír Marek na Světě knihy | Foto: Jiří Šeda, Český rozhlas (5000442)

Jaromír Marek. Lišky pod Big Benem. Vesele i vážně o Velké Británii

Rozhlasový reportér a téměř pět let také zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Jaromír Marek zúročil své působení v britském království a napsal knihu Lišky pod Big Benem s podtitulem Vesele i vážně o Velké Británii. Poslechněte si Ex libris, které výjimečně vzniklo přímo na veletrhu Svět knihy. 

Jaromír Marek působil v Británii jako zpravodaj mezi lety 2017 až 2022 a přinášel českým posluchačům aktuální zprávy i nejrůznější zajímavosti.

Zážitky a postřehy, které nastřádal, vtělil do knihy, kde o humor není nouze. Je nejen veselá a vážná, ale občas až dojemná. A také poučná. Je to svým způsobem průvodce psaný zkušeným reportérem.

Kniha není popisná, ale vtáhne čtenáře přímo na místo, jako by tam byl, do historky, jako by mu ji právě vyprávěl ten, kdo ji prožil. Čtenář má pocit, že je uprostřed Londýna a mrkají tam na něj lišky…

Čtěte také

„Když se o nějakém místě řekne, že tam lišky dávají dobrou noc, má se za to, že jde o zapadákov. Konec světa, kde žijí leda tak rusalky nebo poustevníci. Napadlo by však někoho, že by takovým místem mohl být Londýn? Asi ne, ale přesto právě tam lišky dobrou noc opravdu dávají. A to v počtech více než hojných,“ vypráví Marek ve své knize a pokračuje:

„V britské metropoli jich totiž žije nejméně 10 tisíc. Samozřejmě že než jsem v Londýně začal žít, neměl jsem potuchy, že je to i město lišek. Už první noc se z parku pod mými okny ozývaly podivné zvuky. Něco mezi štěkáním a voláním vlkodlaka. Říkal jsem si: ‚Aha, asi nějaká ochraptělá mrouskající se kočka.‘“

„Pak se rezavá teta liška objevila za oknem, když si suverénně vykračovala po hřebenu dřevěného plotu, a pak hup dolů k sousedům,“ zachytil Vladimír Marek ve své knize jedny z nečekaných obyvatel Londýna.

Komáři v metru

Zvířata jsou hrdiny i dalších kapitol. Například v londýnském metru žijí geneticky specifičtí komáři. Ale kdyby jen v metru.

Čtěte také

Každá jednotlivá trasa má prý geneticky originální komáry, jejichž předci si přišli na své hlavně za II. světové války, když se Londýňané uchylovali do podzemí metra, kde hledali úkryt před nacistickými nálety a museli čelit útokům krvelačného hmyzu.

Dnes už sice o komára v metru téměř nezavadíte, žijí tam ale prý pořád a dokonce byli prozkoumáni genetiky.

„Omluv se tomu psovi“

Svůj vlastní výzkum, nikoliv vědecký, ale zato s odhodláním zvědavého reportéra, podnikal Jaromír Marek v Británii často. Zaměřil se na britské tradice i kuchyni, na Lochnesku či Harryho Pottera, na fronty nebo domácí mazlíčky.

Pokud si například čtenář myslí, že Češi jsou typickým národem pejskařů, kam se hrabou na Brity:

Čtěte také

„Psi samozřejmě mohou i do většiny hotelů a vzpomínám si, jak mému Mikešovi připravoval majitel penzionu ke snídani opékané klobásky. Jindy jsem byl zase ubytován v hotelu, kde byla pro mého přítele připravena i miska, psí dobroty a pelíšek.“

„Když jednou na Silvestra mládežníci ve venkovské hospodě divoce křičeli, až se můj pes rozštěkal, zavolala si osmdesátiletá matka majitele podniku největšího křiklouna a zcela vážně mu přikázala: ‚Omluv se tomu psovi,‘ a mladík skutečně mému kříženci vysekl omluvu,“ vzpomíná reportér.

Jaromír Marek prožil v Británii období, které bylo na události skutečně bohaté. Nejen na ty humorné, ale i takové, které zahýbaly světem – jako byl brexit, covid či smrt královny Alžběty. Jak to Britové prožívali, zachytil v knize Lišky pod Big Benem, která vyšla v květnu 2025 v nakladatelství Host.

Jak Britové vnímají Čechy a jaké stopy v Británii Češi zanechali i z dřívějších dob? Poslechněte si celé Ex libris.

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu