Jak se využívají knihovny

6. říjen 2004
Vaše téma

Předpokládáme, že se mezi vámi nenajde ani jeden, který by nikdy v životě knihovnu alespoň jednou nenavštívil, alespoň tam nenahlédl. Proto jsme v dnešním Vašem tématu nepopisovali, jak to v takové knihovně chodí. Zeptali jsme se například, jaký typ lidí knihovny dneška navštěvuje. Zda to jsou lidé, kteří nemají peníze na kupování nových knížek nebo ti, kteří potřebují nutně nové informace a nebo třeba jenom starší lidé. Odpověděl nám předseda Svazu knihovníků Vít Richter.

Vít Richter: Do knihoven, zejména do těch veřejných, se chodí hodně pro zábavu, pro strávení příjemného volného času, protože bych řekl, že četba je jednou z takových příjemných nebo-li dobrých forem, jak si užít. Ale potom tam chodí lidé, kteří z nějakého důvodu potřebují informace a řekl bych, že to jsou především lidé, kteří něco studují.

A dodává, že knihovny navštěvuje elita národa. Na věku ani vzdělání podle něj nezáleží, a to potvrzuje také reakce paní Jandové z města Trhové Sviny, která Vaše téma dnes poslouchala a rozhodla se na něj také zareagovat.

Projev paní Jandové: Mě je 54, manželovi je 56 a půjčujeme si knihy už léta, i když máme doma knihovnu plnou, ale i přesto je dobrý si knížky vypůjčit v knihovně a mám 14letou vnučku a velice ráda navštěvuje knihovnu. Kdo nečte, není vzdělanej, neumí se vyjadřovat.

Ano, tak to je názor posluchačky, kterou téma knihoven zaujalo, ale mě by zajímalo, Michaelo, kolik asi tak lidí do knihoven ročně zavítá.

Přesné číslo nevím, ale poslední statistické výzkumy dokládají, že zájem lidí o návštěvy knihoven roste. Knihovníci si na rozdíl od let 1990-1993, kdy naopak zájem klesal, mohou mnout ruce, i když připomínají, že do veřejných a odborných knihoven chodí pouhých 15-20 procent české populace a to je ve srovnání s 50procentní návštěvností knihoven ve Velké Británii poměrně nízké číslo.

No, čím to je, že Češi do knihoven nechodí?

Statistická čísla ne vždy zachycují realitu. Jednak je Velká Británie opravdu knihovnickou velmocí s dlouhou tradicí a jednak důvodem nízké návštěvnosti je spořivost českého národa. Alespoň tak to vysvětluje Vít Richter. Češi do knihoven vyšlou jednoho rodinného příslušníka, který vypůjčí knížky celé rodině, aby nemusel každý jednotlivě platit takzvané registrační poplatky. Předseda Svazu knihovníků, Richter, říká, Češi knihovny potřebují a proto mají české knihovny smysl i budoucnost.

Vít Richter: Knihovny si musí najít pozici v tom, co jsem nazval digitální svět. Budou mít svůj význam pro tu tištěnou produkci, to je jejich tradiční funkce. Ale oni si musí najít pozici něco mezi tím tištěným a digitálním, protože ten papírový a digitální svět nebudou nikdy totožné. Lidi konec konců nebude zajímat, jestli je něco v elektronické podobě nebo papírové. Oni chtějí určitou informaci, chtějí určitý text a tak dále a pokud to knihovna bude umět, tak to bude nesmírně zajímavá služba.

Michaela Vetešková připravila dnešní pořad Vaše téma o knihovnách. Vždycky, když se, Michaelo, někoho zeptám na to, co teď právě čte, tak ho zaskočím. Co ty čteš teď?

Agátu Christie.

Ano, tak to jsme nečekali. Děkuju a na slyšenou.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: ela
Spustit audio

Více z pořadu