Jak se slavil 28. říjen? „Za první republiky byly oslavy mohutné a zároveň povinné,“ popisuje historička
Dnes si připomínáme výročí vzniku samostatného Československa. Oslavy 28. října měly v průběhu historie našeho státu různé podoby v závislosti na střídání politických režimů. Historici z nich vyčtou cenné informace o tehdejší společnosti. Jak se k svátku stavěly národnostní menšiny? „V roce 1928 například Maďaři říkali, že je to jejich den smutku,“ popisuje v rozhovoru Dagmar Hájková.
Za první republiky šlo zřejmě o nejvýznamnější svátek spojený s legionáři a mohutnými oslavami. Jakou měly podobu a co by nás na nich z dnešního pohledu asi překvapilo?
28. říjen a jeho oslavy sloužily jako výkladní skříň republiky, jako předvedení schopnosti státu. Byly skutečně mohutné, hlavně ve velkých městech v českých zemích nebo tam, kde byli na Slovensku nebo v Podkarpatské Rusi čeští úředníci, armáda a podobně. Byly zapojeny školy, mělo to výrazný pedagogický rozměr, zapojila se armáda, byla to demonstrace síly, úspěchu a vítězství ve válce.
Po přijetí zákona v roce 1925 se musely ozdobit všechny úřední budovy vlajkami, potom se také kontrolovala účast.
Dagmar Hájková, historička
Co by nás překvapilo kromě mohutnosti a zapojení občanů – byla jistá míra vymahatelnosti. Po přijetí zákona v roce 1925 se musely ozdobit všechny úřední budovy vlajkami, lidé se museli účastnit některých oslav, potom se také kontrolovala účast a vycházely příručky, jak správně oslavit 28. říjen.
Jak se tehdy k oslavám stavěly národnostní menšiny jako Němci a Maďaři?
Čtěte také
Všichni obyvatelé nesouhlasili s tím, že se ocitli v československé republice. Především Němci, Maďaři, ale i Poláci. Svátek 28. říjen měl propojit všechny občany státu a dát jim jakousi československou identitu, ale to nefungovalo. Mnohdy ho bojkotovali, řekněme až do roku 1925, kdy už se museli některých věcí účastnit. Zároveň svátek sloužil jako vyjádření vztahu k republice. V roce 1928 například Maďaři říkali, že je to jejich den smutku. Slováci by také mnohdy raději slavili 30. říjen,kdy se Martinskou dohodou přihlásili k Československu.
Slavil se tento svátek veřejně i v období protektorátu a za druhé světové války?
V roce 1939 byl zakázaný, takže se slavil velmi utajeně. Zpočátku to bylo demonstrací na ulicích tím způsobem, že lidé nosili černé stužky. Připomněla bych rok 1939, kdy došlo k velkému krveprolití právě 28. října. Jinak se svátek slavil především v zahraničí v exilových nebo krajanských kruzích.
Jaké místo mezi svátky měl tento den po roce 1948?
Pro tento svátek to nebyl takový zlom, i když dostal jiný obsah. Začínal se slavit tak, že je to svátek znárodnění, posléze se tomu zakladatelskému dni dával i jiný význam, který se odvozoval z toho, že Československo vzniklo na základě Velké říjnové socialistické revoluce. Svátek jako státní byl zrušený v roce 1951, kdy se jediným státním svátkem stal 9. květen osvobození Československa Rudou armádou. Posléze, i když to byl památný den a nemuselo se jít do práce, byl v 70. letech byl zrušen až tak, že to nebyl volný den.
To, co se děje v Čechách, se na Slovensku dozvěděli s velkým zpožděním, protože se tam tisk cenzuroval přes Budapešť.
Dagmar Hájková, historička
Jak se stalo, že vznik republiky slavíme právě 28. října? V úvahu připadalo víc možných dnů. Je to tak?
Ano, 28. říjen byl přijatý jako státní svátek už v roce 1919. Bylo to na základě přirozeného kolektivního, silného prožitku uplynulého roku, kdy se v Praze a českých zemích velmi spontánně slavil zánik Rakouské monarchie. Tento silný prožitek nebyl takový na Slovensku, kde se více připomínal 30. říjen. To, co se děje v Čechách, se na Slovensku dozvěděli s velkým zpožděním, protože se tam tisk cenzuroval přes Budapešť. I když přicházely v úvahu další data, 28. říjen byl v českých myslích celkem nezpochybnitelný. V tomto duchu o tom psal tenkrát už i Peroutka.
Související
-
Jak Češi vnímají výročí vzniku Československa?
Rozhovor s ředitelkou výzkumu SC&C Janou Hamanovou nejenom o tom, co si Češi myslí o rozpadu Rakouska-Uherska.
-
Sokolský běh republiky se znovu hlásí o slovo. Poběžíte také? Startuje už 28. října
“Jedinec nic, celek vše”. Sokolské heslo, které letos doprovází Sokolský běh republiky. Zapojte se také, máte na výběr z více než 60 běhů napříč Českem, ale i za oceánem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Čistky v čínské armádě. Zmizel druhý nejvýše postavený generál, za poslední dva roky je už desátý
-
Čína dovozní cla nezrušila, Amerika je od středy zvýší na 104 procent. Trump svoje výhrůžky plní
-
USA už v Grónsku mají vše, co chtějí. Trump ho asi vnímá jako velkou parcelu, přibližuje Romancov
-
ONLINE: Ukrajinští vojáci zajali v boji dva čínské vojáky. Několik dalších uteklo, uvádí Kyjev