Jak oslavit Valentýna? Inspirujte se našimi tipy na víkend!
Co je nového, kam se podívat a co nepřehlédnout? Tento víkend přeje zamilovaným. I když svátek svatého Valentýna vychází na pátek, některé akce naprosto počítají s tím, že zamilovanost jedním dnem nekončí a že si můžete užít i zimní únorový víkend s jarní náladou…
Na vernisáž do Havlíčkova Brodu
V Havlíčkově Brodě v pátek v 17.00 v Galerii výtvarného umění začíná výstava Vysočina 2013. Pestrá přehlídka tvorby 42 autorů – umělců Vysočiny – zahrnuje kresbu, malbu, grafiku, koláže, desing a sochařství.
Vernisáž ve Volyni
Oslava ženského těla – ženy spoře oděné i nahé, koupající se, ledabyle odpočívající, zasněné, melancholické a osudové... To vše uvidíte na malbách a kresbách malíře Karla Špillara (1871 až 1939), vystavených ve Tvrzi městského muzea ve Volyni. Vernisáž se koná v sobotu v 16.00.
Zobrazit tipy na víkend 14. až 16. února na větší mapě
V Liberci v sobotu od 18.00 Galerie Ahoj Nazdar Čau
Galerie Ahoj Nazdar Čau je nezávislý výstavní projekt, jehož cílem je prezentovat především současné mladé umělce v Liberci a jeho okolí. Hlavní náplní je poskytnout prostor zajímavým umělcům z celé republiky, i lokálním autorům a obohatit tak zdejší výstavní činnost, která mladé a ne zcela známé umělce přehlíží. Navštivte tu třeba výstavu Jana Vrabčeka s názvem Catering girls.
ParaZOO ve Vlašimi
ParaZOO je unikátní expozice zvířat, kterou mají ve Vlašimi. Najdete tu vydry, výry i menší zástupce našich sov, krkavcovité ptáky, čápy, veverky i řadu dravců a také třeba naši největší kočkovitou šelmu – rysa ostrovida. Dostali se sem proto, že potřebovali lidskou pomoc.
Záchranná stanice pro živočichy je umístěna v příjemném prostředí zahrady Podblanického Ekocentra. Pro veřejnost bývá tato zvířecí oáza otevřena od března do konce listopadu. Netradičně ji ale můžete navštívit právě tento pátek, který je dnem svatého Valentýna, a to se prý týká také zvířátek. Svátek můžete oslavit v ParaZOO od 10.00 do 16.00.
Valentýn v zoo
Ostravská zoo si svátek zamilovaných prodloužila do soboty. Dárek zamilovaným párům, to je vstupné pouze za jednu osobu. Od 11.00 mohou návštěvníci využít speciální prohlídky s výkladem o partnerském soužití zvířat. Sraz je u amfiteátru nedaleko náhradního vstupu do zoo.
Máte to daleko do zoo a chcete tip na ideální rande?
Národní galerie v Praze doporučuje navštívit třetí patro Veletržního paláce, kde najdete obraz Milenci od Augusta Renoira. Zdali byla vyobrazená dvojice malíře a francouzské herečky mileneckým párem i ve skutečnosti, dodnes nevíme, na plátně ovšem jejich vztah vypadá velice věrohodně.
Působivý bude také obraz Karla Škréty na motivy velké lásky Parida a Heleny. Jde o dvojportrét Františka Antonína Berky hraběte Hovory z Dubé a Lipého a Aloisie Ludviky Anny de Montecuccoli. Ten můžete vidět ve Schwarzenberském paláci na Hradčanském náměstí.
A protože pátek je dnem zamilovaných, nehodlá tento svátek přehlížet ani Národní galerie v Praze, přichází s následující nabídkou: zvýhodněné vstupné 1+1 zdarma pro dvojice bez ohledu na pohlaví a věk platí pro výstavy a stálé expozice.
Svatý Valentýn v mladoboleslavském muzeu
V Mladé Boleslavi můžete sv. Valentýn slavit od 18.00 v Café restaurantu Václav. Stylová restaurace je součástí Auto Muzea Škoda. Podávat se bude speciální menu za doprovodu živé hudby a vystoupení taneční školy. Na všechny příchozí tam čekají valentýnská překvapení.
Valentýnská párty
Podobná překvapení zažijí také na valentýnské párty s diskotékou návštěvníci Malé Morávky a Karlova pod Pradědem, přijdou-li do penziónu Roháč v Karlově. Začíná se v pátek ve 20.00 a „být zamilovaný“ není pro vstup podmínkou.
Zimní taškařice v Brně
Žonglovat na ledě se přiučíte v pátek odpoledne na kluzišti na Moravském náměstí v Brně. Zimní taškařice Cirkusu LeGrando pro začátečníky i pokročilé pořádá Centrum volného času.
Kam za kulturou v Karlových Varech?
Divadlo Husovka uvádí v pátek od 19.30 hru Treperendy. Situační komedii z pera slavného italského dramatika Carla Goldoniho nastudovalo Divadelní studio D3.
V hotelu Imperial začíná ve 20.30 koncert, na kterém zazní známé jazzové standardy i autorské skladby. Více informací na www.karlovyvary.cz.
Chcete vědět, co dělají zvířata po setmění?
V zooparku v Chomutově vám takovou otázku zodpoví průvodce, se kterým spatříte soumračné druhy v čase jejich největší aktivity. Zvláštní podvečerní procházky zoopark připravil na každý pátek. Průvodce návštěvníky očekává u vstupní pokladny ze směru od Kamencového jezera vždy v půl sedmé večer.
Pro koho je tahle pozdní hodina nepřijatelná, určitě neprohloupí, když se do Podkrušnohorského zooparku vydá během dne. Kromě zvířat se mu v této době naskytne i zajímavá podívaná na rozkvetlé keře vilínu pod sněhovou pokrývkou. Drobné žluté květy je možné pozorovat od ledna do března. U nás je pěstován jako okrasný keř.
Country večery v Kolkovně
Kolkovna je název klubu v Bělé nad Radbuzou. Tam se pořádají Bělské country večery. Tento pátek uslyšíte i uvidíte Duo Barchini. Začíná se ve 20.00.
Výlet do středověku v Praze
S archeologií do středověku se dostanou všichni příchozí v sobotu v 10.00 v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy. Program pro veřejnost představí archeologii trochu jinak. Nepřináší totiž pouze poznatky o pravěkých lidech, ale osvětluje i život v poměrně nedávném středověku. Můžeme jejím prostřednictvím zjistit, v čem nám pomáhá při odkrývání středověkých dějin a jak se asi v takovém středověku žilo.
Masopust na Karlínském náměstí v Praze
Kdo by neměl rád zabijačkové hody, kejklíře, masky, žongléře, chůdaře a samozřejmě pohádky? To vše vám v sobotu odpoledne nabídne Karlínský masopust. Začíná ve 13 hodin v Kaizlových sadech, kde se sejdou všechny masky průvodu, který se pak vydá Křižíkovou ulicí na Karlínské náměstí. Tam bude připraven program, jak na náměstí u kostela sv. Cyrila a Metoděje, tak v budově Karlínského Spektra.
Od 15 a od 16 hodin je možné si prohlédnout kostel sv. Cyrila a Metoděje s odborným výkladem pana faráře Cutha. V budově karlínského Spektra se děti dočkají pohádek i dětského maškarního karnevalu. Kromě masopustního fotoateliéru budou součástí masopustního veselí také farmářské trhy, spousta řemeslných stánků a zabijačkové hody, kam si budete moci odskočit na nejednu lahůdku. Pro děti budou připraveny ještě netradiční masopustní dílny – výroba škrabošek, koblížkování a soutěže.
Kouzelná sněžítka a lávolampy
To je název výtvarné dílny určené dětem a jejich rodičům, na které vzniknou pomocí jednoduchých pracovních postupů a pokusů netradiční kouzelné dekorace. V karlovarské galerii začíná v sobotu od 14.00.
Ve Spáleném Poříčí se stále něco děje
Nemalou zásluhu na tom má otevřené občanské sdružení Salomea. To právě slaví 15. výročí své existence. A tak není divu, že na sobotní večer je připravena velká narozeninová párty – Salomea fest v sokolovně od 19.00.
Ještě v sobotu odpoledne si ale i malí obyvatelé Poříčí a okolí přijdou na své. Pro ně je přichystán maškarní bál v hasičském klubu Lučiště od 14.00. Za masky se budou udělovat ceny.
Šachový turnaj žen
Čítárnu Unijazzu najdete v Jindřišské ulici v Praze. Své programy pořádá většinou během týdne, ale tuto sobotu otevírá své prostory od 14.00 trochu netradiční akci – koná se tam šachový turnaj žen.
Útroby beskydské zvonice Soláň se v sobotu odpoledne rozezní lidovými melodiemi
Štrajchkapela z Kněžpola se představí v 15.30. V originální kombinaci strunných a dechových nástrojů hrají lidoví muzikanti staré valčíky, polky a lidové písničky. Obnovená tradice, která vznikla ve druhé polovině 19. století, přechází přes hranice moravských regionů a potěší všechny příznivce lidové hudby.
Hrad Lukov ožívá
Pokud ještě nevíte, hrad najdete v blízkosti Zlína. V sobotu tam propukne 3. ročník Lukovského zimního víceboje, který má podtitul Stopou Františka Seilerna. Jedním z partnerů je i zoo a zámek Zlín (Lešná). A tak start kostýmovaných účastníků bude přímo před lešenským zámkem. Ostatní účastníci se přidají na parkovišti u zoo a odtud se budou přesouvat na hrad Lukov. Po cestě se budou plnit netradiční sportovní i vědomostní soutěže. Tradiční vyvrcholení bude v areálu hradu.
Malba jinak
Dílnu s názvem Malba jinak nabízejí pro zájemce v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem. Navštívit ji můžete v sobotu od 14.00.
Jak se točí pohádky?
Zámecký areál Ctěnice je krásným opraveným objektem, který spravuje Muzeum hlavního města Prahy. Jak se točí pohádky, se dozvíte v sobotu od 15.00 v Kočárově zámku, kde se setkáte s režisérem Václavem Vorlíčkem, herečkou Janou Pulm Nagyovou a herečkou Ivanou Anderlovou.
Výstava v Plzni
Komentovanou prohlídku připravili na sobotu v Západočeské galerii v Plzni ve Výstavní síni Masné krámy. Od 17.00 je možné zhlédnout výstavu Obrazy krásy a spásy.
Umíte vařit tradiční pokrmy?
V Hostěníně pořádají pro všechny zvídavé hospodyňky kurz vaření tradičních jídel. A co se tam můžete naučit? Téměř 20 receptů z časů našich prababiček. Šumajstr neboli manželstvo, pohanskú kašu s trnkami, poctivé nudle do polévky, tradiční kyselicu, domácí chléb a další dobroty.
Zjistíte, jak se dříve žilo a co se jedlo v Hluku. Přidejme tedy ještě erteplovú máčku s krajancem, zeleninové saláty, obilninové kaše, bylinkové čaje. A možná i nějaké překvapení. Takový úder na chuťové pohárky čeká účastnice v Centru Veronica Hostětín, které pořádá víkendový kurz vaření.
Organizátorky kurzu nechtějí, aby tato jídla upadla v zapomenutí. „Co si navaříme, to si také sníme,“ říkají. Kurz bude hodně praktický a každá účastnice se do přípravy jídel zapojí.
Na tento kurz bude volně navazovat kurz vaření v březnu, kdy bude námětem zdravé vaření. Konat se bude také v Centru Veronica Hostěnín, které poskytuje i zázemí pro ubytování účastníků ve svém ekologickém penziónu.
Nedělní aukce obrazů v prostorách Topičova salónu v Praze
V první části aukce, která začíná ve 13.30, bude nabídnut výběr mistrovských děl, a to třeba autorů J. J. Hartmanna, E. Filly, V. Tikala nebo J. Vyleťala. V exkluzivní části najdeme 56 děl a není možné na všechna upozornit. Také druhá část aukce, mimořádná díla klasického a moderního umění, chronologicky seřazená, je nabita jmény mistrů české, ale i zahraniční tvorby.
Karneval ve Šluknově
Na maškarní karneval se mohou těšit tuto neděli děti ve Šluknově. Připravili ho se soutěžemi a diskotékou v Domě kultury a začíná ve 14.00. Dospělí si tam zatím mohou prohlédnout také novou výstavu obrazů a skleněných soch Miroslava Procházky.
Vzpomínka na staré časy
To je výstava Jiřího Boudy s názvem Po vodě, po souši a po kolejích v Muzeu hlavního města Prahy. Výstava se zaměřila zejména na tvorbu spojenou s hlavním městem. Několik cyklů barevných litografií s tematikou pražského kalendáře mostů, karlínského viaduktu nebo nádraží Praha-Těšnov doplňují práce s volnými náměty a grafiky z prostředí pražských nádraží.
Detailně propracované grafické listy zachycují zmizelé pražské reálie a navozují atmosféru vzpomínání ‒ například na časy, kdy se z Prahy do Nymburka odjíždělo z výstavného novorenesančního nádraží Praha-Těšnov.
Kdo se bojí, nesmí do Prahy aneb strašidelné příběhy z pražských pověstí
Tuhle výstavu nenajdete na jednom místě a donutí vás projít se historickými ulicemi Prahy. Určena je především dětem, ale rozhodně přináší zajímavé náměty i pro dospělé. Nadpřirozené bytosti z pražských pověstí musíte hledat tam, kde se jejich příběhy kdysi odehrávaly nebo alespoň poblíž těchto míst.
Začít byste měli v budově Muzea hlavního města Prahy Na Poříčí. Tam se totiž dozvíte, kde je kdysi Pražané mohli potkat. Zjistíte to na Langweilově modelu Prahy z roku 1834 a hlavně si o nich nejvíc přečtete v komiksu vyprávějícím jejich příběhy.
Další cesta za nimi vás zavede k Prašné bráně, ke Staroměstské mostecké věži a k Podskalské celnici na Výtoň. Na druhé straně Vltavy je jejich úkryt v Malostranské mostecké věži a ve Svatomikulášské městské zvonici. Cestou za pražskými bájnými postavami můžete plnit úkoly, které vás dovedou až k ukrytému pokladu.
Peníze, nebo život?
Peníze, ať už chceme, nebo nechceme, probíhají naším životem, ovlivňují jej a setkáváme se s nimi už od malička. Výstava v Muzeu hlavního města Prahy je celá o penězích – objasňuje jejich historii a funkci jako platebního nástroje, jejich výrobu i oběh. Ve světě dospělých jsou peníze všudypřítomným tématem. Děti se s penězi jako darem nebo kapesným dostávají do kontaktu velmi záhy. Jsou pro nás všechny důležité, a proto je dobré dozvědět se víc o jejich správě i o dalším nakládání s nimi.
Krajina a lidé Jizerských hor
Tak se jmenuje výstava nejlepších fotografií, které vznikly na společných workshopech českých a polských fotografů-krajinářů. Jablonecké kulturní a informační centrum představuje tuto výstavu fotografií v prostorách přízemí Domu manželů Jany a Josefa V. Scheybalových v Jablonci nad Nisou do konce února.
Vietnamské umění v Praze
V Konírně paláce Kinských najdete až do 11. května novou výstavu vietnamského umění v Čechách. Jde o výběr děl ze dvou sbírek asijského umění, Národní galerie a Náprstkova muzea. Nejstarším exponátem, bronzovým bubnem z doby kolem přelomu letopočtu, připomíná výstava dongsonskou kulturu severního Vietnamu v prvním tisíciletí př. n. l.
Hlavním sochařským materiálem bylo dřevo. České sbírky se mohou pochlubit dřevěnými buddhistickými sochami z 18. a 19. století, které tvoří jádro výstavy. Dominantním exponátem je socha Buddhy Šákjamuniho sedícího na lotosovém trůnu. Tři unikátní sochy ukazují zakladatele buddhismu jako dítě. Upomínají na legendární událost, ke které mělo dojít krátce po jeho narození, kdy dítě vstalo, udělalo sedm kroků, ukázalo jednou rukou k zemi a druhou k nebi a tím vyjádřilo svou svrchovanost nad oběma světy, nebeským i pozemským.
Následují další postavy buddhistického panteonu včetně ženských podob bohyně Quan Am. Bohatě vyřezávaná obřadní křesla nebo spíše trůny malých rozměrů se stavějí na oltáře a božstvo je na nich v představách lidí přítomno. Virtuózní řezbářskou prací je reliéf dveřní výplně z 18. století, v němž vystupuje několik desítek postav. Poprvé je vystavována většina malířských a grafických děl.
Šperky v Praze
Tekutý čas /Liquid Time/ se zhmotnil během dvou desetiletí činnosti ateliéru Kov a šperk na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Oblast šperkařské tvorby nevymezují žádné hranice. Na půdě ateliéru vznikají jedinečná díla i návrhy designérské povahy. Práce studentů směřují od nositelných objektů k instalacím přesahujícím měřítko lidského těla. Práce deseti českých a slovenských šperkařů můžete v nadčasové expozici obdivovat v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.
Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš e-mail: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Alarmující výsledky.‘ Výzkum odhaluje zkušenosti poslankyň s různými formami násilí
-
Hokejisté Brna ovládli sedmé finále s Pardubicemi. Kometa slaví rekordní 14. extraligový titul
-
‚Ukrajina, Litva, Polsko... Bůhví.‘ Rusko v létě ‚cosi‘ chystá v Bělorusku, varuje Zelenskyj
-
‚Slyšel jsem pět až šest výstřelů.‘ Palba ve švédské Uppsale si vyžádala tři oběti