Jak bojovat s osamělostí? Sociální sítě jsou jen „já, já, já“, soudí kněz Marek Orko Vácha

24. prosinec 2020

Člověk by se o Vánocích měl setkat s těmi, které má rád – alespoň ve své vlastní hlavě, soudí kněz a přírodovědec Marek Orko Vácha. Co ale takové setkání sám se sebou? To už prý tak příjemný zážitek být nemusí. „Představte si, že žijete v pokoji, kde je zhasnuto a nepořádek neřešíte. Pak ale třeba přijdete do kláštera a máte pocit, že se rozsvítilo. Ten pokoj je vaše duše,“ usmívá se. „Jsme osamělí a sociální sítě jsou jen ‚já, já, já‘. Jsme sami, i když dohromady…“

Jak vzpomíná na Vánoce na Antarktidě? V čem tkví síla věty „pokoj lidem dobré vůle“? A co nám říká biblický příběh o zrození Ježíše? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lucie Výborná , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.