Jak bojovat s osamělostí? Sociální sítě jsou jen „já, já, já“, soudí kněz Marek Orko Vácha
Člověk by se o Vánocích měl setkat s těmi, které má rád – alespoň ve své vlastní hlavě, soudí kněz a přírodovědec Marek Orko Vácha. Co ale takové setkání sám se sebou? To už prý tak příjemný zážitek být nemusí. „Představte si, že žijete v pokoji, kde je zhasnuto a nepořádek neřešíte. Pak ale třeba přijdete do kláštera a máte pocit, že se rozsvítilo. Ten pokoj je vaše duše,“ usmívá se. „Jsme osamělí a sociální sítě jsou jen ‚já, já, já‘. Jsme sami, i když dohromady…“
Jak vzpomíná na Vánoce na Antarktidě? V čem tkví síla věty „pokoj lidem dobré vůle“? A co nám říká biblický příběh o zrození Ježíše? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Sociální sítě jsou dobrý sluha. Osobnost se ale nemůže odvíjet od počtu lajků, říká kněz Marek Vácha
„V sociálních sítích vidím určitou patologii toho, jak je na nich každý zahleděný do sebe. Každý se snaží o to, aby byl obdivován,“ říká v rozhovoru kněz Marek Orko Vácha.
-
Kněz Marek Orko Vácha: Snažím se mladé lidi přesvědčit, že život je víc než Facebook
Poslední kniha římskokatolického kněze a pedagoga Marka Váchy se jmenuje Nevyžádané rady mládeži. Mimo jiné v ní nabádá mladé lidi, aby se nebáli...
-
Vánoce bez stresu? Jde to, ideál totiž neexistuje, říká psycholožka
Nakupování dárků, shánění kapra, vánoční úklid. Také se vám z představy typického předvánočního shonu točí hlava? Nejste sami.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.