Jaderná elektrárna vydrží i náraz lehčích raket, ani jedna strana to ale nemá v úmyslu, hodnotí situaci v Záporoží jaderný fyzik
Do Rusy okupované ukrajinské jaderné elektrárny v Záporoží dorazili inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA). „Inspektoři mají omezené možnosti, pravomoci i cíle,“ komentuje Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd. „Typy jaderných reaktorů v záporožské jaderné elektrárně jsou velice robustní zařízení. Mají odolný kontejnment, který má přežít i pád letadla,“ dodává. Poslechněte si celý rozhovor.
Dostat se na místo bylo pro inspektory náročné. Je představitelné, že by se Mezinárodní agentuře pro atomovou energii podařilo udržet v Záporoží monitorovací misi?
Nakonec se to asi dohodne. Je ale třeba říct, že ti inspektoři mají omezené možnosti, pravomoci a také cíle. Jejich klíčové úlohy jsou zajištění bezpečnosti všech mírových jaderných provozů a zajištění podmínek a pravidel pro nešíření jaderného materiálu. Budou se soustředit na tyto věci.
Čtěte také
Okolí elektrárny je velice blízko válečné zóny. I kdyby se obě strany chovaly velice korektně, boje pochopitelně zasáhnou přinejmenším vedení elektrárny, protože vedou přímo přes linii fronty.
Ocitla se Ukrajina a Evropa – i kvůli lesnímu požáru poblíž záporožské elektrárny – krok od jaderné katastrofy, jak se vyjádřil ukrajinský prezident?
Je třeba to brát trochu s rezervou. Požáry mohou přispět k tomu, že musí vypadnout vedení a překlopit se na jiné nebo na dieslové agregáty, které tam jsou. Ale v principu to jadernou elektrárnu neohrožuje.
Na rozdíl třeba od Fukušimy, kde tsunami zničilo téměř všechnu infrastrukturu v dané oblasti a zaplavilo dieselagregáty, jaderná elektrárna na Ukrajině má personál, který má dost možností, jak zakročit a dělat všechno proto, aby k ničemu takovému nedošlo.
Před časem se objevily zprávy, že ruští vojáci údajně jadernou elektrárnu podminovali. Kdyby to byla pravda, jak vážné by to bylo riziko?
Je otázka, co a do jaké míry by podminovali. Je třeba zdůraznit, že typy jaderných reaktorů, které jsou v záporožské jaderné elektrárně, jsou naše temelínské VVER-1000, a to jsou velice robustní zařízení. Mají kontejnment, která je velice odolný, má přežít i pád letadla.
Kontejnment je ochranná betonová obálka, v podstatě betonová pevost, která je hermeticky uzavřená. Ta zajišťuje to, aby se nedostaly zničující zařízení dovnitř, ale hlavně aby se nedostala radioaktivita ven. Měla by vydržet i náraz lehčích raket.
Čtěte také
Pochopitelně žádná jaderná elektrárna není stavěná na to, aby odolala vojákům, když přijdou se zařízením a úmyslem ji zničit. Ani jedna z těch stran tohle ale opravdu nemá v úmyslu.
Kde je budoucnost jaderné energetiky?
Vždycky to bude kombinace velkých reaktorů a v budoucnu malých modulárních. Jejich největší výhoda je ta, že můžou proniknout do decentrální energetiky.
Měli bychom určitě postavit dva velké bloky v Temelíně, které nahradí čtyři v Dukovanech, a pak modulární reaktory místo tepláren, uhelných tepláren, místo malých uhelných elektráren. Ale nenahrazovat malými modulárními reaktory ty velké.
Čím se dá snížit riziko havárie jaderné elektrárny? A jak vysoké ceny energií ovlivňují přes léto odstavené jaderné elektrárny ve Francii? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Dana Drábová: Jaderné elektrárny leccos vydrží
Dana Drábová tvrdí, že bloky jaderné elektrárny leccos vydrží, jsou totiž projektované tak, aby odolaly pádu například stíhačky Suchoj nebo rakety země-země.
-
Síly jsou teď vyrovnané, kritické okamžiky přijdou na podzim, odhaduje další vývoj generál Šedivý
Má Ukrajina pořád morální převahu, nebo se už projevuje únava z vleklých bojů? Pro koho víc hraje čas? A je pomoc Ukrajině stále prioritou české zahraniční politiky?
-
Umělá inteligence jako nástroj moderní války. Dokáže identifikovat munici i lokalizovat střelce
Digitální asistent při ošetřování raněných – i to je moderní technologie, kterou využívají armády. Do praxe chce podobné systémy více zavádět také ta česká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.