Ivo Dokoupil

20. duben 2011
Ivo Dokoupil, cestovatel a fotograf

Rumunský Banát člověka prověří a změní jeho pohled na život. I to v rozhovoru v Dopoledním Radiožurnálu tvrdí Ivo Dokoupil, spolupracovník Člověka v tísni, novinář, fotograf a průvodce. Nejen na život českých krajanů v Banátu, ale například i na to, jak do jejich tradičního způsobu života pronikají moderní technologie, se jej zeptala Lucie Výborná.

Místo, které si zamilujete, nebo také kulturní endemit. I s těmito slovy Ivo Dokoupil popisuje oblast zvanou Banát, místo v karpatských hřebenech na jihozápadě Rumunska, kde žije zhruba dva tisíce českých krajanů, kteří sem přišli za prací v první polovině 19. století. „Češi žijí na celém světě v mnoha komunitách, nikde však čeština není tak zachovalá, nikde nebyl kulturní vliv okolních etnik tak slabý jako právě tady,“ přibližuje Ivo Dokoupil, čím jej Banát okouzlil.

Není pochyb o tom, že rumunský Banát se od jiných míst na světě, na nichž dodnes žijí komunity českých krajanů, v mnohém liší. Přestože tu totiž Češi žijí už 180 let, dokázali si až dodneška zachovat zvyky svých předků, kteří do oblasti před takřka dvěma stovkami let přišli, a to v takřka nezměněné podobě. „Kontakt s historií je tu velice silný,“ upozorňuje Ivo Dokoupil.

Otevřenost místních, pohostinnost a tradiční, zemědělský způsob života. Tak prý vypadá život v Banátu, v oblasti, kde dodnes žije velice silně věřící obyvatelstvo. „V Evropě a zvlášť u nás v Česku už nic podobného zažít nemůžeme,“ poukazuje host Lucie Výborné.

Ivo Dokoupil s moderátorkou Lucií Výbornou

Ač by se podle jeho slov mohl zdát opak, v rumunském Banátu nežijí pouze potomci Čechů, ale i jiné národnostní skupiny. Češi jsou přesto jediným etnikem, které si v oblasti až dodnes dokázalo zachovat své autentické tradice. Jakou roli v tom hrálo právě náboženství, silně ovlivňující život v celé komunitě? Také na to se Lucie Výborná svého hosta zeptala.

A Ivo Dokoupil odpověděl i na další otázky. V čem tkví kouzlo banátské krajiny? Jak dnes žijí tamní obyvatelé? A co pro ně obnáší turistický ruch? I to se dozvíte v záznamu celého rozhovoru, který si můžete kdykoliv poslechnout v našem audioarchívu.

Záznam celého rozhovoru s Ivem Dokoupilem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.