Ivo Dokoupil

20. duben 2011
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ivo Dokoupil, cestovatel a fotograf

Rumunský Banát člověka prověří a změní jeho pohled na život. I to v rozhovoru v Dopoledním Radiožurnálu tvrdí Ivo Dokoupil, spolupracovník Člověka v tísni, novinář, fotograf a průvodce. Nejen na život českých krajanů v Banátu, ale například i na to, jak do jejich tradičního způsobu života pronikají moderní technologie, se jej zeptala Lucie Výborná.

Místo, které si zamilujete, nebo také kulturní endemit. I s těmito slovy Ivo Dokoupil popisuje oblast zvanou Banát, místo v karpatských hřebenech na jihozápadě Rumunska, kde žije zhruba dva tisíce českých krajanů, kteří sem přišli za prací v první polovině 19. století. „Češi žijí na celém světě v mnoha komunitách, nikde však čeština není tak zachovalá, nikde nebyl kulturní vliv okolních etnik tak slabý jako právě tady,“ přibližuje Ivo Dokoupil, čím jej Banát okouzlil.

Není pochyb o tom, že rumunský Banát se od jiných míst na světě, na nichž dodnes žijí komunity českých krajanů, v mnohém liší. Přestože tu totiž Češi žijí už 180 let, dokázali si až dodneška zachovat zvyky svých předků, kteří do oblasti před takřka dvěma stovkami let přišli, a to v takřka nezměněné podobě. „Kontakt s historií je tu velice silný,“ upozorňuje Ivo Dokoupil.

Otevřenost místních, pohostinnost a tradiční, zemědělský způsob života. Tak prý vypadá život v Banátu, v oblasti, kde dodnes žije velice silně věřící obyvatelstvo. „V Evropě a zvlášť u nás v Česku už nic podobného zažít nemůžeme,“ poukazuje host Lucie Výborné.

Ivo Dokoupil s moderátorkou Lucií Výbornou

Ač by se podle jeho slov mohl zdát opak, v rumunském Banátu nežijí pouze potomci Čechů, ale i jiné národnostní skupiny. Češi jsou přesto jediným etnikem, které si v oblasti až dodnes dokázalo zachovat své autentické tradice. Jakou roli v tom hrálo právě náboženství, silně ovlivňující život v celé komunitě? Také na to se Lucie Výborná svého hosta zeptala.

A Ivo Dokoupil odpověděl i na další otázky. V čem tkví kouzlo banátské krajiny? Jak dnes žijí tamní obyvatelé? A co pro ně obnáší turistický ruch? I to se dozvíte v záznamu celého rozhovoru, který si můžete kdykoliv poslechnout v našem audioarchívu.

Záznam celého rozhovoru s Ivem Dokoupilem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...