Ivan Steiger
Spolupracuje s listy v Evropě i ve Spojených státech, sbírá hračky, roku 1968 žije v německém Mnichově a jeho kresba květiny vyrůstající z pařezu se stala symbolem pro okupaci Československa – to všechno se dá říct o karikaturistovi a kreslíři Ivanu Steigerovi. Nejen na to, jak těžké pro něj bylo vymyslet jubilejní devítitisící kresbu pro jeho domovské noviny, Frankfurter Allgemeine Zeitung, ale i na mnoho dalšího se jej v neděli zeptal Václav Žmolík.
Několik mužů, z nichž první nese otevřenou knihu, která osvětluje okolní temnotu. Tak vypadá kresba Ivana Steigera, která se na stránkách listu Frankfurter Allgemeine Zeitung objevila jako devítitisící v pořadí – alespoň pokud jde o práce z pera a tužky českého rodáka Ivana Steigera. A nejedná se jen tak o ledasjakou kresbu. Šlo o první karikaturu na světě vůbec, která se kdy objevila na titulní stránce prestižních novin.
„Šlo o kresbu, kterou jsem původně vymyslel pro Bibli. Právě Bibli považuji za návod k životu ve tmě, jež nás odklopuje,“ přibližuje český výtvarník. „Noviny kresbu nakonec využily v trochu jiném smyslu.“ Devět tisíc kreseb – to znamená každodenní práci za 38 let kromě soboty a neděli. „Když to řeknete takhle, připadá mi to skoro až děsivé,“ směje se Ivan Steiger, když se ohlíží zpět.
První kresby začaly pod jeho rukama vznikat během studia na FAMU. „Začínal jsem, jako neposlušný žák, kreslit během vyučování pod lavicí,“ vzpomíná karikaturista. „První kresbu, kterou jsem nakreslil, za týden otiskli v Literárních novinách. To bylo něco úžasného. V té době jsem totiž psal básně, scénáře, a úspěch s nimi stále nepřicházel!“
Václav Žmolík si jej však do studia pozval nejen kvůli jeho výjimečným karikaturám, ale mimo jiné i proto, že jeho sbírka hraček patří mezi největší na škole. Jak se vlastně dostal ke sbírání hraček a co jej na nich tolik fascinuje i po letech? Nejen to se dozvíte v záznamu celého rozhovoru.
Záznam celého rozhovoru s Ivanem Steigerem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Ukrajina podle Lavrova zaútočila na Putinovu rezidenci. Zelenskyj tvrzení označil za lež
-
Představitelé SPD umlčení Zůny nezvládli. ‚Ministr je do jisté míry zajatcem hnutí,‘ tvrdí politolog Michal
-
Živá vesnice uprostřed turistického centra Prahy. Nový Svět očima místních a realita zdejšího bydlení
-
Státní zástupce obžaloval prezidentova šoféra. Poblíž Pavlovy chaty naboural limuzínu a pak nadýchal