Interaktivní mapa zaznamenává příběhy lidí, kteří zahynuli během invaze vojsk Varšavské smlouvy
Nový interaktivní projekt historiků z Ústavu pro studium totalitních režimů zobrazuje, kde a za jakých okolností zahynuli lidé v souvislosti s invazí vojsk varšavské smlouvy od srpna 1968 do srpna 1969. Historik Milan Bárta vysvětluje, jak vznikla i jak funguje.
Interaktivní mapa vznikla jako výsledek dlouholetého výzkumu historiků z ÚSTR a z Vojenského historického ústavu, kde se dlouhodobě věnují obětem okupačních vojsk od roku ’68 do roku ’91.
Čtěte také
„Mapa primárně cílí na studenty škol, ale také na zájemce o soudobé dějiny. Její výhodou oproti tištěné publikací je možnost filtrovat údaje, které by se jinak hledaly obtížně: demografické údaje, způsob a okolnosti usmrcení nebo datum, kdy došlo k úmrtí,“ vysvětluje historik.
Historici mapu vytvořili na základě studia dobových historických materiálů, které vznikly při vyšetřování příčin úmrtí. Ty doplňují výpovědi pamětníků. V některých případech se přesto nepodařilo dohledat bližší okolnosti úmrtí.
„Dohledali a zaznamenali jsme sto čtyřicet osm příběhů usmrcení lidí. Číslo statisticky kolísá, nejvíc jich zahynulo kolem 21. srpna 1968, a jak se vzdalujeme od vpádu, počet obětí se zmenšuje,“ doplňuje Milan Bárta.
Mapu si můžete prohlédnout na webové adrese Oběti okupace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Putin po hovoru s Trumpem souhlasil s přerušením útoků na energetiku Ukrajiny na 30 dní, uvedl Kreml
-
Ševčík končí ve vedení Národohospodářské fakulty. Rektora obviňuje z vydírání a politického nátlaku
-
Pardubice vstoupily do play-off jednoznačnou výhrou. České Budějovice porazily 3:0 a ujaly se vedení v sérii
-
Německý Spolkový sněm schválil balík na podporu obrany a infrastruktury. Uvolní na ně půl bilionu eur