Přibývá lidí se žloutenkou typu E. Nákazu nejčastěji přenáší nedostatečně tepelně upravené vepřové maso
V Česku přibývá pacientů se žloutenkou typu E. Upozorňují na to lékaři z pražského IKEMu. Zatímco v minulosti evidoval Státní zdravotní ústav 300 nových případů ročně, loni to bylo téměř 700. „Je to nákaza, která se přenese zejména nedostatečně tepelně upraveným vepřovým masem, může to být maso třeba ve formě steaků při grilování, ale také z produktů, které obsahují vepřová játra, jako jsou často paštiky nebo klobásy,“ upozorňuje hepatoložka Soňa Fraňková.
Minulý rok přibylo v Česku také 1300 nových případů žloutenky typu C, což bylo nejvíc v historii. Jak se léčí a jak dlouho její léčba trvá? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Až 40 tisíc Čechů neví, že jsou nakažení žloutenku typu C. Jak nemoc rozpoznat?
Nebojte se požádat svého lékaře o vyšetření žloutenky typu C, vyzývají čeští lékaři v rámci Světového dne hepatitidy, který připadá na 28. července.
-
V Ostravě se šíří lokální nákaza žloutenky typu A
Lékaři v Ostravě očekávají druhou vlnu nákazy žloutenkou. Tzv. nemocí špinavých rukou od dubna v městské části Přívoz onemocnělo 45 lidí, hlavně dětí. Vzájemně se znali.
-
Žloutenka, tuberkulóza nebo úplavice. ‚Spolupracující‘ pacienti mohou od ledna využívat domácí léčbu
„Musí to být spolupracující pacient. To znamená, že souhlasí s tím, že bude každý den brát léky a hlásit se na telefonu,“ popisuje základní podmínky domácí léčby Martina Koziar Vašáková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka