I elektronika může být „krvavá“. Tohle o mobilech možná nevíte…
V západním světě jsou fair trade banány, káva nebo oblečení, něčím naprosto běžným. Existují však i další výrobky, které k životu nutně potřebujeme a přitom o jejich sporném původu ani nevíme. Nabízíme vám setkání s člověkem, který bojuje za fair trade mobilní telefony.
Z občanských válek v Sieře Leone a Libérii si dobře pamatujeme, co jsou to „konfliktní diamanty“. I dnes ale po světě najdeme spoustu surovin, které se problematicky těží a vyvážejí ze zemí, kde se lidé zabíjejí a demokracie bývá prázdným pojmem. Právě na to upozorňuje kampaň Congo Calling. Podle ní existuje v podstatě pokaždé alternativa, což ale bohaté společnosti ignorují. Tak jako při výrobě mobilních telefonů nebo jiné moderní elektroniky.
Co jsou to „konfliktní minerály“?
Bandi Mbubi je stejně hřmotný jako srdečný a bezprostřední halama. Dnešní Demokratickou republiku Kongo opustil v 21 letech a od té doby žije v Británii. Krvavý konflikt ve své zemi vidí jinýma očima než politici a diplomaté za jednacím stolem.
„V mojí zemi se těží čtyři kovy, bez kterých se moderní přístroje neobejdou: wolfram, cín, tantal a zlato. Těží se často v hrozných podmínkách. Horníci nedostávají pořádnou mzdu a v dolech pracují taky děti,“ říká bojovník proti konfliktním nebo taky krvavým minerálům Bandi Mbubi.
„Tyhle nerosty se pak z Konga, kde pořád umírají tisíce lidí, pašují. Končí u společností v Číně nebo třeba Kazachstánu, které je taví. Tyhle firmy a technologické koncerny dlouho krčily rameny a tvrdily, že vlastně nevědí, odkud nerosty pocházejí,“ popisuje Bandi Mbubi.
Zpočátku bylo fair trade pro smích
I když začínal úplně od nuly, i s pomocí sociálních sítí se mu podařilo zachytit se drápkem. Teď už i díky velkému počtu eticky smýšlejících spotřebitelů v západním světě vyvíjí na velké světové hráče docela slušný tlak.
„Třeba společnost Apple přijala strategii, jak snížit spotřebu konfliktních nerostů ve svých výrobcích. Už předtím se za nos chytly Nokia a Samsung, ale v čele pelotonu společností, které se přihlásily k této zodpovědnosti, je určitě Intel,“ říká pochvalně Bandi, který je mezi finalisty prestižní ceny Ted Prize.
Zlom podle něj nastal v okamžiku, kdy Spojené státy přijaly v roce 2010 zákon o konfliktních minerálech. Mohutný Konžan připomíná, že i bojovníci za fair trade kávu byli ze začátku velkým společnostem pro smích. Pořádali akce v kostelích a vypadali jako blázni. Dneska lákají kdysi skeptické obchodní řetězce nové klienty reklamou právě na fair trade výrobky.
Mobil má dnes i ten nejchudší konžský horník
„My prostě potřebujeme něco hmatatelného, jsme přece jen lidské bytosti. Dosud byla debata o fair trade telefonech hrozně abstraktní. Lidé, které jsem žádal o podporu, říkali: Fajn, až ten přístroj budete mít v ruce, tak přijďte. Teď tu máme nizozemskou společnost, u které si telefon vyrobený čistě z nekonfliktních minerálů můžete objednat. Čeká se několik měsíců, ale cena je konkurenceschopná,“ hlásí hrdě Bandi.
Podle něj třeba Evropané netuší, že dneska má mobil i ten nejchudší konžský horník. Paradoxně právě na tyhle přístroje obsahující konfliktní nerosty si Konžané nahrávají důkazy o šokujících podmínkách v dolech a Bandi tak má dostatek důkazů.
Povědomí o konfliktních minerálech pomohlo zachránit lidské životy
Právě důslednou kampaní proti konfliktním diamantům se podle něj podařilo zastavit vraždění v Sieře Leone nebo Libérii. Pro svou vlast má ale Bandi Mbubi jiný vzor.
„Povědomí o konfliktních minerálech umožnilo třeba Angole posílit díky těžbě diamantů svou ekonomiku. Podle standardů střední Afriky se Angole daří lépe než kterékoli jiné zemi regionu. Peníze z těžby nerostů se vracejí do místní ekonomiky a dostávají se až dolů k obyčejným lidem.“
Bandi Mbubi věří, že jeho úsilí může vyvolat řetězovou reakci. Její součástí má být samozřejmě zastavení konžského konfliktu, zlepšení sociální situace horníků a obecně všech Konžanů i šetrnější zacházení se životním prostředím. Bandi spustil kampaň Congo Calling teprve v dubnu loňského roku.
Teď se soustředí hlavně na shánění peněz. Pomáhá mu prý i několik i několik celebrit, včetně jedné nejmenované hollywoodské superstar. Právě třeba natočení filmu o krvavých nerostech v mobilech a tabletech pomůže celou debatu urychlit.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Náklady na válku s Ruskem jsou enormní. Skládáme se i z vlastních platů, říká Češka bojující na Ukrajině
-
Exposlanec Feri podal ústavní stížnost v kauze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj
-
Danko zůstal po přeskupení sil ve slovenské vládě jako ‚kůl v plotě‘. Jeho zraněné ego už se projevilo
-
Klíčoví Trumpovi lidé na odstřel? Skandál se Signalem je na úrovni Watergate, říká zpravodajka