Hráli jsme si na amatéry, ale byli jsme profesionálové, vzpomíná na éru Dukly brankář Ivo Viktor
Do kin přichází dokument o historii fotbalové Dukly Hrdý na svůj klub. K osobnostem slavného týmu patřil i legendární brankář Ivo Vitkor. „Rovnýma nohama jsem v roce 1963 vlítnul na Julisku, tehdy tam hráli mušketýři fotbalu Masopust a spol.,“ vzpomíná v rozhovoru s Patricií Strouhalovou. Nezůstalo ale jen u vzpomínání, na přetřes přišel i současný fotbal.
Jak se podařilo, že se z Dukly stal přední evropský klub? „Přicházeli nejlepší hráči z ligy a podmínky na tehdejší dobu byli ideální. Hráli jsme si na amatéry, ale bylo to tak trochu na profesionální úrovni,“ nastiňuje s tím, že pro hráče Dukly byl hlavní povinností trénink a příprava na utkání.
Dukelskou kariéru zažil pod trenérem Jaroslavem Vejvodou, rád také vzpomíná na juniorského trenéra Musila, který vedl zajímavé tréninky. „U národního mužstva to pak byli hlavně trenéři Ježek a Vengloš,“ říká.
On sám dnes trénuje děti ve věku mezi 9. a 14. rokem. „Pro mladé brankáře se u nás dělá dost, ale obecně školní tělocviky nemají velkou úroveň, schází pořádná hodina tělocviku, žádné omluvy, režim, rozcvička a nějaké zaměření,“ míní s tím, že ve školách je tělocvik často až na posledním místě.
A jaký je jeho názor na pozici brankáře Petra Čecha v londýnské Chelsea? „Jak přišel nový brankář, tak mu trenér musel dát příležitost, ale Petra považuji za zkušenějšího a lepšího brankáře,“ říká.
Jak kultivovat fotbalové prostředí? Jak vzpomíná na nejslavnější léta Dukly? A co mu fotbal dal a co vzal? I to jste se mohli dozvědět v Hostu Radiožurnálu mezi 10. a 11. hodinou.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.