Horká témata, která mohou rozhodnout. Co si o nich myslí prezidentští kandidáti?

Jmenovali byste trestně stíhaného premiéra? A jste pro zrovnoprávnění sňatků stejnopohlavních párů?

Jako hlava státu by jen Karel Diviš nejmenoval trestně stíhaného premiéra či ministra, ostatní jednoznačně zamítavou odpověď nedali. Bašta, Fischer a Nerudová se odvolávají na presumpci neviny, Tomáš Zima, Petr Pavel nebo Marek Hilšer by respektovali vůli parlamentu. Andrej Babiš by rozlišoval, zda se obžaloba týká politické nebo „účelové“ kauzy, jako je tomu podle něj v jeho případě. Jak by se kandidáti postavili k sňatkům stejnopohlavních párů a jejich právu na adopci dětí?

Jmenovali byste trestně stíhaného premiéra?

Bašta, Fischer a Nerudová se v odpovědi na to, zda by jmenovali premiérem nebo členem vlády trestně stíhanou osobu, odvolávají na presumpci neviny. Přísnější na trestně stíhané ministry či předsedy vlád by byli Karel Diviš nebo Josef Středula.

Tomáš Zima, Petr Pavel nebo Marek Hilšer se shodují, že by museli respektovat vůli parlamentu, pokud by za trestně stíhaným premiérem či ministrem stál.

Andrej Babiš na otázku odpověděl tak, že pokud by bylo trestní stíhání politika v souvislosti s kauzou spojenou s jeho politickou kariérou, tak by jej nejmenoval. „Naopak pokud by šlo o účelové trestní stíhání, jako je to u mě, tak bych se určitě s tím případem chtěl obeznámit v detailu,“ doplnil expremiér a šéf hnutí ANO.

Jste pro zrovnoprávnění sňatků stejnopohlavních párů a jejich právo na adopci dětí?

Jednoznačně zamítavě se z devítky kandidátů vyjádřil jen Jaroslav Bašta. Stávající právní úpravu považuje v obou případech za vyhovující. Pro konzervativního senátora Pavla Fischera jde dlouhodobě o choulostivé téma.

Čtěte také

„Manželství pro všechny nebo adopce dětí stejnopohlavními páry jsou proti mému osobnímu přesvědčení. Pokud by o tom jednal parlament a podobnou zákonnou úpravu schválil, pak je to jiná. Jako prezident bych nestál v cestě parlamentní většině. Zákon o manželství pro všechny bych nevetoval,“ dodává.

 Zbylá sedmička kandidátů je pro (nebo alespoň není proti) zrovnoprávnění sňatků homosexuálních párů i umožnění adopcí. Podle Karla Diviše je lepší, aby „děti vyrůstaly ve slušné domácnosti stejnopohlavních rodičů než v dětském domově nebo kojeneckém ústavu“. 

Kompletní odpovědi všech prezidentských kandidátů najdete na našem zpravodajském serveru iROZHLAS.cz.

Spustit audio

Související