Horká témata, která mohou rozhodnout. Co si o nich myslí prezidentští kandidáti?

Má Česko dál podporovat Ukrajinu vojenským vybavením? A je Čína hrozbou, nebo obchodním partnerem?

Většina kandidátů by v pomoc Ukrajině pokračovala. Marek Hilšer podporuje dodávky zbraní Ukrajině i výcvik ukrajinských vojáků na našem území. Petr Pavel dodává, že podpora Ukrajiny je důležitá – kdyby zvítězilo Rusko, znamenalo by to pro nás bezpečnostní riziko. Andrej Babiš a Tomáš Zima by postup koordinovali se spojenci. A Josef Středula by si nejprve zjišťoval informace. Proti pomoci by byl Jaroslav Bašta. Jaký postoj zastávají kandidáti k Číně?

Zahraniční politika

  • Vojenská pomoc Ukrajině

Větší část kandidátů se shoduje, že pomoc Ukrajině, tedy výcvik zbraní nebo výcvik vojáků, musí dál pokračovat. Jedním z nich je například Marek Hilšer, který i na Ukrajinu vyrazil podílet se na humanitární pomoci a aby podpořil místní obyvatele. Petr Pavel ještě dodává, že podpora Ukrajiny je důležitá, protože v případě, že by v konfliktu zvítězilo Rusko, znamenalo by to pro nás a celý západní svět bezpečnostní riziko.

Andrej Babiš a Tomáš Zima by postup koordinovali se spojenci či zeměmi EU a NATO. A Josef Středula by nejprve zjišťoval informace, jakým způsobem je pomoc financována a jak se na tom podílejí jednotlivé země.

Proti pomoci Ukrajině je Jaroslav Bašta.

  • Čína – hrozba, nebo obchodní příležitost?

Za jednoznačnou bezpečnostní hrozbu považuje Čínu Josef StředulaPavel Fischer a Petr Pavel se shodnou na tomtéž, s dodatkem, že při obchodování s Čínou musíme být obezřetní. Podle Danuše Nerudové nesmíme Čínu podcenit. Tak, jak se nám to stalo s Ruskem. 

Čtěte také

Podle Andreje Babiše se ve vztahu s Čínou musíme chovat stejně, jako další členové Evropské unie. A dodal, že je třeba usilovat o větší vývoz do zahraničí.

Jaroslav Bašta odpověděl, že Čína je takzvaná dílna světa s maximem obchodních příležitostí. Tomáš Zima odpověděl, že Čína je výzvou odolnosti demokratických zemí. 

Kompletní odpovědi všech prezidentských kandidátů najdete na našem zpravodajském serveru iROZHLAS.cz.

Spustit audio

Související