Hodně lidí zmizelo beze stopy. Teď nacházejí mrtvoly s prostřelenou hlavou, popisuje žena, která přežila okupaci Izjumu

Borovicové háje na severovýchodě Ukrajiny vydávají další otřesná svědectví o ruské invazi. Z hrobů u města Izjum za tři dny exhumovali přes 170 těl obětí – vojáků i civilistů, a to včetně žen a dětí. Kreml v pondělí označil obvinění, že ruské invazní jednotky spáchaly na území nedávno osvobozené Charkovské oblasti, kde leží také Izjum, za lež. Přímo na místo improvizovaného hřbitova, kde leží na 450 těl, se vypravil také náš zvláštní zpravodaj Martin Dorazín.

Přijeli jsme na okraj města Izjumu, kde začínají borovicové lesy. V těchto místech měli Rusové v písku zakopané své tanky a další vojenskou techniku. Zbyla tu obrovská spousta jam po ruské armádě, ale to bohužel nejsou ty jámy, ke kterým teď jdeme.

Čtěte také

O něco dále stojí policejní auta a stan. A na zemi spousta bílých a černých pytlů. To jsou těla těch, které exhumovali dnes. Hroby jsou tady očíslované, bezejmenné 127, 126, 125. Zde je jedno z mála jmen na kříži: Raisa Trifonovna Tkačenková zahynula 17. dubna 2022. Celý les je plný hrobů, napočítali jich 445 plus jeden hromadný.

Právě přede mnou exhumují jedno z těl. Čtyři experti v bílých kombinézách vytahují tělo zabalené do nějakého prostěradla. Potřebují k tomu popruhy, aby se ostatky úplně nerozlámaly. Vidím nohy, na kterých jsou kalhoty nebo punčocháče. Je lepší nasadit si masku, protože zápach začíná být nesnesitelný.

Smrt ve sklepě

Hledat ostatky svého muže a své tchyně na zdejší „lesní hřbitov“ přišla také paní Ludmila. V celé té hrůze má alespoň malinký kousek štěstí – pamatuje si, kde zahrabali jejího manžela. Neví ale, kde je hrob tchyně. „Šla vyzvednout nějaké doklady, ale na místo nedorazila. Cestou ji zabila letecká bomba, popisuje.

„Schovávali jsme se s manželem ve sklepě, já jsem spala dál od vchodu, on si lehnul hlavou blíž ke schodům, aby se mu lépe dýchalo. Pak přišel úder, byl na místě mrtvý. Byla tma, zkoušela jsem dýchání z úst do úst, ale bylo to marné. Sama jsem byla zraněná….“ pokračuje Ljudmila v líčení hrůz, které má za sebou.

„Za mrtvoly Rusové platili“

Zůstala jsem úplně sama. Je to hrozně těžké – kdybych neměla své zvíře, určitě bych se z toho zbláznila,“ dodává žena, která svého manžela Juru pohřbila na dvoře. Pak ale 22. května přijela dodávka s nápisem Náklad 200, tělo vykopali a převezli sem – do lesa.

Na tento hřbitov přišla hledat ostatky svého muže a své tchyně také paní Ludmila

Byla jsem proti, protože jsem chtěla počkat a pohřbít manžela na hřbitově po boku jeho rodičů. Oni mě ale vůbec neposlouchali. Ukázalo se, že jim Rusové za každou odvezenou ukrajinskou mrtvolu platili,“ říká paní Ljudmila.

Hodně lidí zmizelo beze stopy, mezi nimi i Ljudmilini přátelé. Teď nacházejí mrtvoly s prostřelenou hlavou nebo se sáčkem na hlavě. Prostě je mučili, zabíjeli a pohřbívali,“ shrnuje žena nad neoznačenými hroby svých sousedů.

Sčítání obětí

Podle oficiálních informací šéfa týmu vyšetřování válečných zločinů prokuratury Dimitro Ševčuka ještě není jasný celkový počet lidí, kteří jsou v izjumském lese pohřbení. Nebo spíš zahrabaní. V některých hrobech totiž neleží jedno tělo, ale dvě nebo čtyři. V těch, které už exhumovali, našli i mrtvé ženy a děti.

V pondělí měl na místo dorazit tým expertů OSN, ale zatím se neobjevil. Pokud počasí dovolí a nebude příliš pršet, měly by tyto práce skončit do konce týdne.

autoři: Martin Dorazín , and
Spustit audio

Související