Hlasování o státním rozpočtu. „Navýšili jsme úsporný tarif a pomůžeme firmám,“ hájí schodek 375 miliard ministr financí
Poslanci budou dnes hlasovat o novele státního rozpočtu na letošní rok. Pětikoalice v srpnu schválila prohloubení deficitu o 50 miliard korun, pak znovu o dalších 45 miliard. „Na konci srpna došlo k astronomickému růstu cen elektřiny a plynu, vláda zareagovala zvýšením úsporného tarifu pro letošní rok z 25 % na 45 %,“ vysvětluje ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS. Letošní schodek by se mohl vyšplhat až na 375 miliard. Jaký je pro to důvod a v čem se vláda shodne s opozicí?
Koalice navrhla zvýšit schodek dvakrát. Proč vláda nenavrhla prohloubení deficitu o vyšší částku hned poprvé?
Musíme připomenout, jak probíhá legislativní proces. Návrh změny rozpočtu na letošní rok jsme schválili v průběhu srpna. V září došlo k astronomickému růstu cen, zejména elektřiny a plynu na světových trzích, takže vláda reagovala zvýšením úsporného tarifu pro letošní rok z 25 % na 40 % ročního plnění.
Současně jsme rozhodli, že budeme částečně kompenzovat vysoké náklady i velkým firmám, což v původním návrhu z hlediska časového posunu nemohlo být. Tyto dvě položky zvedají deficit o dalších 40 miliard korun, které byly načteny až v průběhu druhého čtení.
Pozměňovací návrh poslanců Ivana Adamce (ODS) a Tomáše Müllera (STAN) navrhuje navýšit rozpočet o 30 miliard. Peníze by se měly použít na kompenzace energeticky náročným podnikům. Platí to ale jenom pro letošní rok. Stihnou podnikatelé peníze do konce roku vyčerpat?
Pokud nestihnou, budou peníze čerpat v lednu nebo v únoru. Neznamená to, že pokud nestihnou peníze vyčerpat do konce roku, propadnou zpět do státního rozpočtu. Uvidíme, jak bude čerpání úspěšné. Třicet miliard je kvalifikovaný odhad, kolik by celková pomoc mohla představovat.
Kromě velkých pozměňovacích návrhů navrhují koaliční poslanci i menší přesuny peněz. Třeba odebrání 30 milionů prezidentské kanceláři, což navrhuje poslanec Šimon Heller (KDU-ČSL). Vy jste pro?
Doporučím to Poslanecké sněmovně. Uvidíme, jaký bude výsledek hlasování.
Jsou vám blízké i některé opoziční návrhy? Pokud ano, které by to měly být?
Většina opozičních návrhů paradoxně deficit zvyšuje, přestože opozice ve svých vystoupeních výši deficitu kritizuje. Ještě se budeme radit a uvidíme, jak dopadne hlasování poslaneckých klubu v úterý dopoledne.
Související
-
Rozpočet nepodpoříme. V kritice současné vlády jsme zajedno s Kalouskem, říká poslanec Hrnčíř z SPD
„Vláda by měla začít reformovat zkostnatělý stát prostřednictvím digitalizace a zeštíhlováním státního aparátu,“ říká místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř z SPD.
-
Prouza: Vláda musí přijít s podpůrným programem i pro firmy. Řada z nich omezuje výrobu
Úsporný tarif na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií, který včera schválila vláda, se týká jen bydlení. Pro malé a střední podnikatele určený není.
-
Vláda hledá úspory ve stavebním spoření. „Může to roztočit inflační spirálu,“ obávají se spořitelny
Národní ekonomická rada vlády by měla jednat o tom, zda bude stát dál přispívat lidem na stavební spoření.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Putin po hovoru s Trumpem souhlasil s přerušením útoků na energetiku Ukrajiny na 30 dní, uvedl Kreml
-
Ševčík končí ve vedení Národohospodářské fakulty. Rektora obviňuje z vydírání a politického nátlaku
-
Pardubice vstoupily do play-off jednoznačnou výhrou. České Budějovice porazily 3:0 a ujaly se vedení v sérii
-
Německý Spolkový sněm schválil balík na podporu obrany a infrastruktury. Uvolní na ně půl bilionu eur