Hladík: Kdo nevidí krizi klimatu, je politikem minulosti. Neřešme cíle Green dealu, ale cestu k nim
Česko přistupuje podle ministra pro životní prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL ke klimatickým závazkům Evropské unie realisticky. „Nechceme si dávat idealistické cíle, aniž bychom znali cestu, jak jich dosáhnout,“ říká v podcastu Bruselské chlebíčky. Připouští však zároveň, že postoje vládních představitelů ke klimatické politice Evropské unie se v některých ohledech liší.
Premiér Petr Fiala z ODS v posledních měsících opakuje, že Evropská unie by měla přehodnotit cíle Green dealu, tedy plánu na klimaticky neutrální Evropu do roku 2050. Unijní exekutiva se navíc podle něho snaží spojovat protichůdné cíle, když usiluje o zachování klimatických ambicí EU a zároveň o podporu průmyslu.
Ministr Hladík mluví o cíli Green dealu odlišně. „Myslím, že to je nejen realistické, ale i nutné. Musí se ovšem odstranit zbytečná byrokratická zátěž a musíme zrychlit výrobu energie na území sedmadvacítky,“ doplňuje.
Zdůrazňuje také význam energetické bezpečnosti a připomíná, že 42 % energie Česká republika stále dováží. „Tohle je velké riziko, protože jsme pořád závislí na vývoji cen, na geopolitické situaci,“ říká Hladík. Dovoz je podle něho riskantní, i když se nejedná o suroviny z Ruska, ale třeba ze Spojených států, Blízkého východu či Norska.
Politici s hlavou v písku
Evropská komise aktuálně připravuje průběžné klimatické závazky k roku 2040. Už loni minulá exekutiva doporučila cíl snížit emise skleníkových plynů o 90 procent oproti roku 1990 a očekává se, že noví eurokomisaři s tímto plánem přijdou znovu.
Čtěte také
Zatímco premiér Fiala takový závazek odmítá, ministr Hladík zatím jasnou odpověď nemá. Evropská komise podle něho musí nejprve dodat dopadové studie a plán, jak takového cíle dosáhnout. A ty zatím český ministr na obzoru nevidí.
Hladík také upozorňuje, že část politiků v Česku záměrně zapomíná na klimatickou krizi. „Každý představitel státu, kraje nebo obce, který nebere vážně klimatickou změnu a nepřipravuje se, neadaptuje to území, za které má odpovědnost, tak je politikem minulosti nebo politikem, který je příliš populistický a nehledí do budoucna,“ myslí si ministr.
Je možné skloubit boj proti změně klimatu s podporou průmyslu? Nezapomíná se v Česku na klimatickou krizi? A podaří se vládě prosadit odklad emisních povolenek v dopravě a vytápění? Poslechněte si nejnovější Bruselské chlebíčky.
Související
-
Projekt České klima. Jak se liší Češi v přístupu k otázkám ochrany přírody?
Seriál o klimatické změně, extrémních projevech počasí a odlišnosti Čechů v přístupu k otázkám ochrany přírody.
-
Ze Zelené dohody se stal zjednodušený strašák. Nejde ji jen milovat, nebo nenávidět, říká Dusík
Podle rozsáhlého výzkumu s názvem České klima 2024 si většina dotázaných myslí, že v boji s klimatickou změnou máme poslouchat odborníky.
-
Ministr Hladík: Z Green Dealu se stal strašák i kvůli politikům. Moc alternativ ale nemáme
Green Deal je společností přijímán s rozpaky. Proč je nezbytným plánem, který musí přijmout i česká veřejnost? Jaké kroky obnáší a jak se k němu staví vláda?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Alza prý rozdává starším lidem notebooky za 70 korun. ‚Jedná se o podvod,‘ varuje společnost
-
ŽIVĚ: Druhým dnem pokračuje charitativní vysílání Dobrý den Radiožurnálu. Vybralo se přes 850 tisíc
-
Evropská pravice si došlápla na platby neziskovkám. ‚Nahrávají zájmům korporátů,‘ tvrdí organizace
-
Muž, kterého omylem deportovali do centra pro teroristy, je ‚naživu a v bezpečí‘, tvrdí americké úřady