Hladík: Kdo nevidí krizi klimatu, je politikem minulosti. Neřešme cíle Green dealu, ale cestu k nim

Největší audioportál na českém internetu

Na klimatickou krizi někteří záměrně zapomínají. Kdo se nepřipravuje, je politikem minulosti | Foto: Český rozhlas

Poslechněte si Bruselské chlebíčky s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem

Česko přistupuje podle ministra pro životní prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL ke klimatickým závazkům Evropské unie realisticky. „Nechceme si dávat idealistické cíle, aniž bychom znali cestu, jak jich dosáhnout,“ říká v podcastu Bruselské chlebíčky. Připouští však zároveň, že postoje vládních představitelů ke klimatické politice Evropské unie se v některých ohledech liší.

Premiér Petr Fiala z ODS v posledních měsících opakuje, že Evropská unie by měla přehodnotit cíle Green dealu, tedy plánu na klimaticky neutrální Evropu do roku 2050. Unijní exekutiva se navíc podle něho snaží spojovat protichůdné cíle, když usiluje o zachování klimatických ambicí EU a zároveň o podporu průmyslu.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL)

Ministr Hladík mluví o cíli Green dealu odlišně. „Myslím, že to je nejen realistické, ale i nutné. Musí se ovšem odstranit zbytečná byrokratická zátěž a musíme zrychlit výrobu energie na území sedmadvacítky,“ doplňuje.

Zdůrazňuje také význam energetické bezpečnosti a připomíná, že 42 % energie Česká republika stále dováží. „Tohle je velké riziko, protože jsme pořád závislí na vývoji cen, na geopolitické situaci,“ říká Hladík. Dovoz je podle něho riskantní, i když se nejedná o suroviny z Ruska, ale třeba ze Spojených států, Blízkého východu či Norska.

Politici s hlavou v písku

Evropská komise aktuálně připravuje průběžné klimatické závazky k roku 2040. Už loni minulá exekutiva doporučila cíl snížit emise skleníkových plynů o 90 procent oproti roku 1990 a očekává se, že noví eurokomisaři s tímto plánem přijdou znovu.

Čtěte také

Zatímco premiér Fiala takový závazek odmítá, ministr Hladík zatím jasnou odpověď nemá. Evropská komise podle něho musí nejprve dodat dopadové studie a plán, jak takového cíle dosáhnout. A ty zatím český ministr na obzoru nevidí.

Hladík také upozorňuje, že část politiků v Česku záměrně zapomíná na klimatickou krizi. „Každý představitel státu, kraje nebo obce, který nebere vážně klimatickou změnu a nepřipravuje se, neadaptuje to území, za které má odpovědnost, tak je politikem minulosti nebo politikem, který je příliš populistický a nehledí do budoucna,“ myslí si ministr.

Je možné skloubit boj proti změně klimatu s podporou průmyslu? Nezapomíná se v Česku na klimatickou krizi? A podaří se vládě prosadit odklad emisních povolenek v dopravě a vytápění? Poslechněte si nejnovější Bruselské chlebíčky.

autoři: Zdeňka Trachtová , and

Související