Historie i dobré jídlo. Krakov o adventu si zamilujete

3. prosinec 2019

Vánoční trhy v Krakově jsou tradičním cílem mnoha Čechů a Slováků. V sobotu 30. 11. tam lidé posílali dopisy Ježíškovi – přivázali je k balónkům a vyslali k obloze. V pátek zase městem projde 144 Mikulášů. Číslo symbolizuje počet let od založení místní městské hromadné dopravy. Na sto stánků nabízí vánoční ozdoby, cukroví a další jídla, na trzích jsou také stánkaři z Litvy, Ukrajiny, Slovenska a Maďarska.

Už z přilehlých uliček starého náměstí v Krakově se na návštěvníky line hudba, ale především směsice nejrůznějších vůní, které člověk napoprvé hned není schopný rozeznat. Ta nejvýraznější vychází z vigosu, což je zelí, které se vaří spolu s uzeným masem v obrovské pánvi.

Strom sbližuje

V Krakově to žije

Na starý rynek v Krakově se vyplatí jet až po setmění, kdy se celý rozsvítí nejen on, ale i okolní uličky. Slavnostní osvětlení letos tvoří zářící paví pera. Vánoční strom na náměstí přišel rozsvítit místostarosta Krakova Andrzej Kulik

„Je to pro nás významná událost, protože symbolizuje určitou jednotu lidí v tomto předsvátečním čase. Kolem stromu se scházejí ti, kteří se třeba dlouho neviděli,“ říká a zdůrazňuje, že centrum města je právě teď tady. „S každým rokem předvánoční trhy vylepšujeme a rozrůstají se nám. Do Krakova ale stojí za to přijet v jakoukoli roční dobu, protože silou našeho města je tradice.“

Nejezděte do Krakova před Vánoci. Je tam plno

Kvůli té sem přijely paní Julie a Veronika ze slovenské Čadce. „Vyzdobené stromečky jsou všude stejné, ale krakovská historie, kostely a architektura, vás přenesou do minulosti,“ svěřují se se svým nadšením ze starého Krakova.

Na starém rynku narazíte také na Čechy. Zdenek, Michaela, David a Marcela tráví v Krakově už druhý den. Pochvalují si zdejší gastronomii, třeba velký opečený krajíc chleba se sádlem, cibulí a pokrájenou klobásou, ale taky zážitky z židovské čtvrti Kaziměře.

„Zrovna jsme nadávali, že je tady mnohem víc lidí, než když jsme tu byli naposledy. Tak, jak to je, už to stačí, už sem nikdo nejezděte,“ směje se Marcela.

autoři: Martin Dorazín , and
Spustit audio

Související