Hanza vs. Schiller. Který z kandidátů zastoupí Teplicko v otázkách těžby lithia a sociální podpory?
V senátním obvodu číslo 32 Teplice se ve druhém kole střetne dosavadní senátor Hynek Hanza z ODS s dosavadním krajským hejtmanem Janem Schillerem (ANO). V čem se od sebe navzájem odlišují? Jaký recept na rozvoj Teplicka nabízejí voličům, kteří mezi nimi rozhodnou?
Pojďme k tomu, co je pro voliče a obyvatele vašeho volebního obvodu asi nejdůležitější: co byste chtěli v Senátu v příštích šesti letech prosazovat? Co jsou tři priority, se kterými kandidujete do Senátu? Začneme vítězem prvního kola, tedy Janem Schillerem.
Jan Schiller: Pro mě je jednoznačné téma sociální politika, a to nejen návaznosti na Teplicko. Jak jsem říkal a budu říkat stále: ve své podstatě můžu po čtyřech letech na kraji kandidovat v každém městě do Senátu, protože ta města jsou si tak strašně podobná, že jejich problémy jsou skoro stejné, minimálně v sociálních oblastech.
Takže určitě dále tlačit to, co už kolegové dávali a dávají ve Sněmovně – doufejme, že to dotáhneme dál, podaří se to i trošku upravit – a to jsou zákon o dostupném bydlení, redesign sociálních služeb a sociálních dávek jako takových, ale i podpora prevence kriminality a takové věci, protože si myslím, že stát dává strašně málo peněz na to, aby s těmito lidmi pracoval. Takže sociální oblast je bod číslo jedna.
Pardon, v rámci toho už jste řekl alespoň tři priority. Ale dobře, řekněme ještě jednu.
Čtěte také
JS: Každá priorita je velmi složitá. Druhá priorita je pro mě jednoznačně lithium. I když to lidé vnímají tak, že se možná nic neděje, ono se děje. Je otázka, jestli se vůbec bude těžit, ale pokud se bude těžit, tak to musí být skutečně za podmínek, které neovlivní nebo minimálně ovlivní život v Teplicích. A pokud ho ovlivní, tak by ho měl ovlivňovat pouze pozitivně.
Tři priority Hynka Hanzy, které by chtěl prosazovat a řešit primárně v příštích šesti letech v Senátu?
Hynek Hanza: Ono to bude velmi podobné, protože i v Senátu, v našem Podvýboru pro regiony v transformaci napříč politickým spektrem, včetně senátorů za hnutí ANO, vnímáme v těch daných regionech úplně stejné problémy, se kterými se tady potýkáme.
Takže zcela jistě sociální oblast. Velkou současnou problematikou je výše příplatku na bydlení. Já jsem moc rád, že i pan náměstek Kulhánek na kraji inicioval a byl jedním ze spolutvůrců zákonů, které by měly zohledňovat budoucí sociální politiku státu. Není totiž možné, aby lidé, kteří chodí do práce a odvádí daně, byli demotivováni pracovat, protože ti, co nepracují, ale pracovat mohou, čerpají od státu peníze. To se musí změnit a myslím si, že jsme se už dostali za hranu nějaké citlivosti.
Čtěte také
Dále ve stejném tématu, a to je vyloženě místní záležitost a kde mě mrzí dosavadní přístup kraje i pana hejtmana, je například jediná záchytka v Ústeckém kraji, která je v Teplicích. Vytrvale od jejího zřízení apeluji – ne aby se zavřela, ale aby nebyla jediná v kraji, protože jsou k nám do Teplic sváženi lidé pod různým vlivem a z různých sociálních oblastí. A samozřejmě, lidé typu bezdomovec dovezený ze Šluknovského výběžku těžko opustí naše město a máme s tím poměrně velké problémy.
A třetí priorita?
HH: Určitě rozvoj kraje, nový impulz jak do školství, tak do podnikatelského sektoru. A to lithium je...
To už by byla čtvrtá, ale my se k němu za chvíli vrátíme, protože mě lithium zaujalo už v té předvolební kampani. Když začneme tím, co teď zaznívalo – sociální oblast, dávky – shodujete se, nebo se v něčem v tomto směru lišíte?
JS: Já si myslím, že nelišíme. Možná jediné, v čem se budeme lišit – a teď to není nějaký útok na pana Hanzu – je to, proč už s tím Poslanecká sněmovna a Senát něco neudělali. A uvědomuji si, že osm let jsme byli u vlády i my.
Potřebujeme stejně jako Moravskoslezský kraj tam mít senátory, kteří půjdou doopravdy napříč spektrem a vyzdvihnou všechny, kdo ty problémy vnímají stejně jako my. Už konečně bychom s tím měli přijít a předložit jednoznačný návrh tak, aby se konečně řešily.
Čtěte také
Máte ho připravený?
JS: Já ho mám připravený.
A co tedy obsahuje? Co jsou třeba tři základní body?
JS: To si počkejte, až budu v Senátu.
Neměli by to voliči vědět dříve, aby podle toho, jestli se jim to bude líbit, vám dali nebo nedali hlas?
JS: Samozřejmě by to měli vědět, nicméně pokud to nebudou vědět oni, tak s tím půjdu do Sněmovny, tak, jako jsem to dělal vždy. Určitě se ten problém řešit bude a je nutné, aby se řešil.
Ale jak, jak neřeknete teď?
JS: Ku prospěchu všech občanů, nejen na Teplicku, ale všech. Ono to tady zaznělo, je to o tom, že ty dávky musí být zásluhové. Jde o to, aby lidé, kteří dostávají dávky, vůbec chtěli si nechat pomoc, což by nebyl takový problém – ale aby pro to také něco udělali.
Pane Hanzo, vy máte konkrétní představu, jak změnit sociální dávky? Jak změnit systém?
HH: Víte, konkrétní představa je strašně složitá, a abyste mohl předložit zákon, i když ho máte napsaný, musíte získat většinovou podporu.
Čtěte také
Obecně říkám, že je velký problém, když ministr práce a sociálních věcí, ministr financí a ministr pro místní rozvoj není z regionů, jako je Ústecký, Karlovarský nebo Moravskoslezský – a tím myslím ne zvolený v daném regionu, ale rodákem z toho regionu, aby to vnímal.
Pro jakoukoliv úpravu musíte najít jak Poslanecké sněmovně, tak Senátu většinu. A pokud se větší část této země se nepotýká s problémy, se kterými se potýkáme právě my zde, tak to nevnímají jako důležité, respektive je to pro ně záležitostí, kterou vnímají jako až moc extrémní. Proto je důležité tyto záležitosti opakovat, zdůrazňovat a snažit se je nějakým způsobem posouvat a měnit, protože tento stát jednoduše nemá na to, aby mohl mít takovou sociální politiku.
Senátor jako spojka
Zaznělo v prioritách Hynka Hanzy, že by měla mít záchytka víc poboček v Ústeckém kraji, než jen jednu. Může toto zařídit senátor?
HH: Ne, toto má zařídit kraj.
Tak proč to máte v programu na senátora?
HH: Mám to tam – a on to tady řekl můj protikandidát velice dobře – protože pokud senátor nemá efektivní spolupráci s krajským zřízením a s městem, tak to nefunguje, tak se ničeho nedomůže. Já jsem i v tomto směru apeloval na krajské představitele a pana hejtmana, v podobném slova smyslu jsem se snažil napomoci a udělat propojku mezi krajem a vládou z hlediska lithia, ale bohužel, v obou případech jsem byl spíše nevyslyšen.
Čtěte také
Pane Schillere, jenom stručně, proč není víc záchytek v kraji?
JS: Ono to tak úplně přesně není, pan senátor nemá aktuální informace. Už dva roky pracuji s panem primátorem na tom, že se od ledna se otvírá šest lůžek v mostecké nemocnici.
Ale v tuto chvíli není, takže v tom má pravdu.
JS: Ani více záchytek nebude. Záchytka bude jedna, která je ze zákona, ale odlehčí se jí. K záchytce potřebujete i personál, to je také důležité říct, a personál je největší problém. Od ledna se odlehčuje šesti lůžky v mostecké nemocnici a za další půlrok se bude otvírat na Děčínsku. Takže teplické záchytce bude natolik odpomoženo, že skutečně lidé ani nezaznamenají, že ji tam mají.
Ještě se chci dostat k jedné věci, o které jste mluvili, a to je těžba lithia. Pan Schiller na Facebooku uváděl, že to je velká příležitost, ale že tam vidíte rizika. Co byste jako senátor dělal ohledně lithia?
JS: Rozhodně bych jednal s vládou o tom, co tady předvedla. Bohužel pan premiér a potom další ministr přijde a řekne, že budeme těžit – že je to strategické a jak je to významné pro ČR, což my tady na severu slyšíme strašně rádi, když nám rozkopou naši přírodu.
Čtěte také
Říkáte, že byste jednal. Čeho byste chtěl dosáhnout?
JS: Potřebuji garance, že ten, kdo bude těžit, bude ručit za to, co tam dělá. Jestliže nám tady má těžit firma, která je pouze s.r.o., která může do týdne zmizet a zdevastovat nám celou krajinu, tak stát musí garantovat, že se tak nestane. To je první, s čím bych apeloval minimálně na premiéra a pana ministra průmyslu.
Pane Hanzo, co vy byste dělal v oblasti lithia, pokud byste v této oblasti něco dělal?
HH: Já bych dělal, pokud by mě pan současný hejtman zval na jednání se starosty dotčených obcí, na která jsem se snažil několikrát dostat – nakonec jsem se tam dostal pouze dvakrát prostřednictvím paní radní Dvořákové.
Rád bych dělal tu propojku, rád bych dělal spolupráci. Bohužel ale nebyla na straně kraje vůle využít potenciálu senátora za Teplicko, kterého se to týká.
Nakolik místní volby ovlivnilo zatčení chomutovského primátora z hnutí ANO? A podpořil by některý z kandidátů Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách? Poslechněte si celý rozhovor vedený Tomášem Pancířem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.