Hans Adam II.
V Česku kdysi žili jeho předkové, on sám je dnes vládnoucím lichtenštejnským knížetem. Svého exkluzivního hosta Hanse Adama II. se moderátor Václav Žmolík zeptal, jaký vztah má k Česku i z jakého důvodu obhajuje přímou demokracii.
Kam směřuje politický a společenský vývoj dnešního světa? Především tuto otázku si kníže Hans Adam II. pokládá ve své knize Stát ve třetím tisíciletí, v níž obhajuje minimální stát a přímou demokracii. „Knihu jsem napsal především pro politiky, ale věřím, že bude zajímavá pro všechny, kdo se zajímají o politiku a historii a dívají se do budoucna,“ přibližuje Hans Adam II.
Reformovat státy, aby zůstaly konkurenceschopné v éře globalizace. Tento cíl lichtenštejnský kníže klade před moderní státy. A jaký recept nabízí? Zdánlivě snadný. Minimální stát, v němž většinu služeb zajišťují soukromé firmy.
„Podstatná je podle mě decentralizace politických rozhodování. Příkladem budiž Švýcarsko, v němž vedle sebe po staletí v míru žije několik kultur,“ vysvětluje. „Politiku je podle mě třeba přiblížit více občanovi – i proto jsem v Lichtenštejnsku tolik podporoval prvky přímé demokracie.“
V této souvislosti se nabízí základní otázka. Je možné zkušenosti s přímou demokracií, která funguje v malé zemi, jako je Lichtenštejnsko, přenést do většího státu, jako je kupříkladu Česká republika? Také na tuto otázku Hans Adam II. Padlo toho však mnoho dalšího. Záznam celého rozhovoru si kdykoliv poslechněte v našem audio archívu.
Záznam celého rozhovoru s Hansem Adamem II. a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.