Francouzský institut uvedl seminář zabývající se stereotypy v zobrazování Romů na fotografiích

30. říjen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Oficiální pozvánka na seminář ve Francouzském institutu

Ve Francouzském institutu v Praze se uskutečnil workshop, na kterém se zkoumaly způsoby, jakými jsou Romové a Sintové znázorňováni na fotografiích. Jakou roli sehrávají zažité předsudky? Odpověď na tuto otázku hledal na místě kolega Gerhard Hadi:

Má první otázka je směřována na paní Helenu Sadílkovou, vedoucí semináře romistiky. Mluvíme o stereotypech ve znázorňování Romů, Sintů a Židů na fotografiích. Jaké jsou nejčastější?

“Asi bych to ilustrovala na příkladu, se kterým se každý běžně setkáváme a narazili jsme něj i my v rámci přípravy akcí Pražského fóra pro romské dějiny. V loňském roce jsme pořádali debatu s přeživšími holocaustu. Spolupracovali jsme s externí organizací, tzn., že oni vybírali fotografii, která měla akci prezentovat. A nám došlo, že toto je něco, co musíme strašně hlídat, protože první, co si člověk najde na Googlu když si v Čechách zadá Romové a druhá světová válka, jsou fotografie nahých vězenkyň z jednoho z protektorátních táborů. A to je něco úplně jiného, než o čem jsme chtěli na semináři mluvit.

Dost často se stává, že fotografie neodpovídají tematické skupině. Například, v dokumentu se mluví o historii slovenských Romů. Producent, který dokument připravuje, potřebuje fotografii. Tématem je historie slovenských Romů, z historického pohledu dlouhodobě usazené skupiny, ale použitá fotografie znázorňuje Romy kočující, třeba ještě z Rumunska – s copánky, mincemi vpletenými do vlasů, dlouhými barevnými květovanými sukněmi, atd. Což naprosto nesouvisí s tím, o čem se mluví. Jde o jednu z vizualizací Romů, která pro určitou část lidí Romy zpřítomňuje.”

Historická exkurze umožnila návštěvníkům workshopu nahlédnout do toho, jak byli Romové a Sintové znázorňováni na fotografiích konstruktivní stereotypní ikonografie. Svůj projekt a tým a současné zobrazení Romů na fotografiích představila umělecká fotografka Sabina Badžová:

“Myslím si, že v dokumentární, sociální fotografii, je zobrazován život, ale z 60. až 90. let. To jsou snímky, které vidí lidé, kteří si na internetu vyhledávají fotografie Romů. A to je stereotyp. Já se zaměřuji na fotografie každodenního života. Člověka kolikrát ani nenapadne, že zobrazovaný je Rom. Snažím se ukázat, že jsme všichni rovnocenní. Také nefotím jenom Romy, ale i ostatní menšiny nebo lidi, kteří se sami potýkají s nějakými stereotypy. Tím, že vyprávíme jejich příběhy skrze fotografii proti těmto stereotypům bojujeme. A to je podle mě důležité. Fotit a bojovat proti stereotypům uvnitř naší komunity. Třeba LGBT komunita nebo romská nahota. K největším stereotypům patří hlavně fotografie z romských osad. Osobně mi chybí zobrazování dnešního světa Romů. To by se mělo zlepšit.”

autor: Gerhard Hadi
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...