Flexibilita Ústavy naopak pomohla ústavním krizím předcházet, odmítá změnu prezidentských pravomocí poslanec Vondráček

28. prosinec 2022

Změny v prezidentských pravomocích by se dotkly milostí, výběru členů bankovní rady, termínů při jmenování vlády a třeba i trestní odpovědnosti prezidenta. „Ústava za 30 let ukázala, že funguje celkem dobře. Vyšlo ale najevo, že jsou neurčitosti, kterých – když někdo nemá dobrý záměr nebo si chce rozšiřovat kompetence –, může využívat tak, že to není dobré pro systém,“ říká místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Jakub Michálek (Piráti) a předkladatel změn.

Předseda sněmovního ústavně-právního výboru a poslanec hnutí ANO Radek Vondráček souhlasí, že česká Ústava je dobrá a osvědčila se.

„Já naopak vidím jako pozitivní onu flexibilitu. Je tam vždy nějaký manévrovací prostor a historie ukazuje, že nakonec došlo k nějaké dohodě v případě všech tří prezidentů.“

Prezident svými akty krize vyvolává a hází písek do ústavního soukolí.
Jakub Michálek

„Musíme si především říci, jakého chceme prezidenta,“ vyzývá Michálek.

Čtěte také

„A od toho se odvíjí celá diskuze o jeho kompetencích. V dosavadním vymezení je prezident nadstranický moderátor, který má zajistit, aby stát a vlády fungovaly. Měl by spojovat a urovnávat ústavní krize, ale on je často svými akty vyvolává a tak hází písek do ústavního soukolí.“

Předseda ale otevřenost Ústavy vítá. „V tom je její abstrakce, je tam určitý manévrovací prostor. Prezidenti přicházejí a odcházejí a to, co říká poslanec Michálek, je komentář k výkonu funkce Milošem Zemanem. Bude ale nový prezident a pak se bude třeba volat po něčem opačném. Proto nesahejme do Ústavy jen v reakci na výkon funkce jedním člověkem.“

Nesahejme do Ústavy jen v reakci na výkon funkce Miloše Zemana.
Radek Vondráček

„Bavíme o případech, kdy si politici chtějí rozšiřovat hřiště, ve kterém hrají svou hru,“ oponuje Michálek.

Čtěte také

„Naše návrhy jsou výsledkem posledních 20 let, nevztahoval bych je jen na prezidenta Zemana. Za něj ale v podstatě každý rok byla nějaká ústavní krize: šestiměsíční vláda bez důvěry, neodvolání ministra Staňka, nejmenování vlády kvůli ministru Lipavskému a tak dále.“

Vondráček má přesně opačný názor. „Prostor, který prezident má, spoustě ústavních krizí dokáže předcházet. Kdybychom stanovili například pevné lhůty, tak bychom si o ústavní krize vyloženě koledovali. Někdy se prostě stane, že politici nejsou schopni se domluvit a takové zdržení ještě není ústavní krize. Piráti zde tedy reagují na výkon funkce jediného prezidenta.“

Čtěte také

„Může nastat situace, kdy je jinak definována vládní nebo parlamentní většina, jednání jsou složitá a do 10 dnů nemusíte stihnout nic. To je až hysterie, jedná se po nocích a pod tlakem. Proto by pevné lhůty jmenování naopak mohly vyvolat ústavní krizi,“ odmítá jeden z dílčích bodů změn prezidentských pravomocí Radek Vondráček (ANO).

Předkladatel ústavních změn připomíná případ ministra Staňka. „Tenkrát byly dva měsíce průtahy s jeho odvoláním v podstatě jen proto, že se tento politik zavázal, že bude vykonávat určité činnosti,“ dokládá na konkrétním příkladu nutnost upravit některé z ústavních kompetencí prezidenta Jakub Michálek (Piráti).

Celé Pro a proti Lukáše Matošky najdete v audiu.

autoři: Lukáš Matoška , oci
Spustit audio

Související

Čekání na prezidenta

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.