Fiala: Je potřeba položit na stůl peníze a zbraně. Evropa pomůže Ukrajině mít silnou armádu

Evropa musí přidat ve zbrojení. Shodli se na tom večer v Londýně lídři bezmála dvou desítek západních států, NATO a Evropské komise. Jednání v Londýně se účastnil i český premiér Petr Fiala. Jaký přínos má podle něj nedělní summit pro Ukrajinu? Nastolila Evropa nový kurz, pokud jde o podporu, kterou západní státy poskytují Kyjevu? A čím zaujal Americkou filmovou akademii nezávislý snímek Anora, který letos posbíral nejvíc Oscarů? Poslechněte si polední publicistiku.

Hosté polední publicistiky:

  • Petr Fiala, český premiér
  • Jakub Landovský, ředitel Aspen Institutu Central Europe
  • Pavel Sladký, filmový kritik

Jakým způsobem teď chce Evropa postupovat, aby byla agenda nastolená na londýnském summitu relevantní pro Rusko i Spojené státy? Jak může zvýšit svoji vyjednávací sílu?

Evropa musí být silnější. Já bych to vyjádřil takovým obrazem, že je potřeba položit na stůl peníze a zbraně. A to je skutečně jediná možnost, jak nás budou brát ostatní vážně. Evropa, pokud nebude dostatečně silná ekonomicky a pokud nebude dávat víc peněz na svou obranu, nebude silnější a odpovědnější, brána vážně být nemůže. Myslím, že si to začíná uvědomovat stále více evropských zemí.

Předpokládám, že výsledkem jednání je i měsíční příměří navržené Francií a Británií, které by se vztahovalo na moře, vzdušný prostor a energetickou soustavu. Na to ale musí být dva. Prezident Ukrajiny Zelenskyj na tom jednání byl. Chystají se nějaké rozhovory s Ruskem?

Čtěte také

Já myslím, že je několik důležitých věcí, kterému si musí sednout dohromady. První, že jsme se sešli v tomto formátu, kde byly přizvány země, které jsou brány vážně a mají určitou sílu i v podpoře Ukrajiny. Takže se účastnilo také Norsko, Kanada a samozřejmě hlavně Velká Británie. A to bych chtěl podtrhnout, protože v těchto těžkých časech, kdy se mění mezinárodní řád, je důležité, aby silné země, které mají reálnou sílu a moc, se ujaly vůdčí role. A to se dnes děje ve formě tandemu Velká Británie-Francie. Jde o evropské země, které jsou členy Rady bezpečnosti, jsou to jaderné mocnosti a z tohoto hlediska je jejich vyjednávací prostor silný.

Pokud Evropa říká, že se chce účastnit mírového řešení na Ukrajině, je důležité, aby přišla s vlastním plánem. A to se stalo. Je to návrh na limitované příměří a je to věc, o které se dá jednat jak se Spojenými státy, tak s dalšími aktéry. Samozřejmě tento plán vzniká v souladu s ukrajinskými představiteli.

Diskutoval se tam včera případný postup směrem k Rusku? Jestli by se tento plán diskutoval přes Spojené státy nebo jestli by Evropa měla začít s Ruskem jednat samostatně?

Čtěte také

Včera spíše šlo o formulování základních pozic: Evropa je přesvědčena, že jakékoliv řešení musí být děláno s Ukrajinou a nemůže být děláno na úkor svrchovanosti a bezpečnostních záruk pro Ukrajinu. Jednou z klíčových bezpečnostních záruk do budoucna je to, že pomůžeme Ukrajině mít silnou armádu. A že se chceme a musíme starat o svoji bezpečnost a obranu.

To znamená, že budeme nejenom navyšovat prostředky, které dáváme do obrany, ale vytvářet třeba i na evropské úrovni takové finanční nástroje, abychom mohli posílit náš obranný průmysl a výrobní kapacity. To si myslím, že je z hlediska jak vztahů se Spojenými státy, tak vůbec síly Evropy v geopolitické hře, to nejpodstatnější.

Jakým způsobem do toho Spojené státy dostat zpátky? Protože právě včera americký prezident třeba prohlásil, že Spojené státy by se měly méně zabývat Putinem a více problémy s ilegální migrací, aby nedopadli jako Evropa. Mluvili jste včera o tom, jakým způsobem tedy se znovu propojit?

My musíme být jako Evropa odpovědnější. Signály ze strany Spojených států jsou srozumitelné. A nezaznívají až teď. Musíme přijmout odpovědnost za bezpečnost na našem kontinentu a nemůžeme spoléhat, že to za nás budou v té míře jako dosud dělat Spojené státy.

Na druhé straně ale představa, že se odřízneme od Spojených států a zařídíme si všechno okamžitě sami, je naivní a nevychází ze znalosti ani vojenské, ani ekonomické reality. Takže potřebujeme spolupráci se Spojenými státy, ale současně musíme ukázat ochotu a připravenost se víc o svoji bezpečnost starat, což nám mimochodem také zvýší autoritu právě u našich partnerů a spojenců, kterými Spojené státy určitě jsou.

Spustit audio