Fero Fenič

27. březen 2008

Ve čtvrtek byl hostem Dopoledního Radiožurnálu filmový producent a ředitel Febiofestu Fero Fenič. S moderátorem Václavem Žmolíkem mluvil o novinkách 15. ročníku tohoto festivalu nebo o tom, jak digitální televize mohou rozhýbat český televizní trh. Václav Žmolík se také zeptal, proč už se nevěnuje dráze filmového režiséra. V pátek 28. března bude hostem režisér Václav Vorlíček.

Dnes bude zahájen již 15. ročník Febiofestu. Z čeho má Fero Fenič největší trému? "Především mi není dobře, postihla mě nějaká viróza, tak se bojím, abych se dožil večera. Pak samozřejmě vždy ze zahájení. Je to obrovský tlak, přijde dva a půl tisíce lidí. Budou tam významní zahraniční hosté. Zahajujeme ve 12 sálech, tak mám vždy trochu trému a takový strach, abych něco nepokazil," svěřil se filmový režisér a producent Fero Fenič.

V současné době ho lidé nejčastěji označují za ředitele a producenta. Sám se ale ještě považuje za režiséra. "Snad ještě něco někdy natočím," doplnil Fero Fenič, který v roce 1984 natočil film Džusový román a který byl vzápětí zakázán. Tehdy ho ani nenapadlo, že dnes bude produkovat desítky a stovky filmů a Febiofest se stane tak úspěšným festivalem. "Nikdy jsem v životě nic dlouhodobě neplánoval. Vždy jsem nějak reagoval na daný okamžik. Spíš jsem takové dítě okamžiku a dítě štěstěny," řekl Fero Fenič.

A jak to vypadá s projektem Febio TV? "Věřím, že dobře. Náš projekt se zastavil na tom, že čekáme na přijetí plánu přechodu, který by měla vláda schválit v dubnu. Jde o to, že se tím stanoví jakýsi jízdní řád pro digitalizaci v Čechách," uvedl Fero Fenič. Podle jeho představ by tak Febio TV mohla začít vysílat v druhé polovině roku 2009.

Záznam celého rozhovoru s Fero Feničem si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: vij
Spustit audio