Evropská komise chce změkčit dohled nad dluhy. Bolavé zuby je lepší rychle vytrhnout, oponuje ekonom

26. září 2022

Evropská komise se v říjnu chystá navrhnout reformu dosavadního dohledu nad hospodařením států EU. Podle Komise čeká Evropu éra rychlejšího zadlužování. Na ozdravení veřejných financí proto chce dát vládám víc času. Fakticky to bude znamenat konec pravidel a situaci to v dlouhém období zhorší, varuje hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň v nejnovější epizodě podcastu Bruselské chlebíčky.

Snižování státních dluhů ekonom Petr Bartoň přirovnává k trhání bolavého zubu: „Krátká a nečekaná bolest je lepší, než být v agonii celé odpoledne. Škubnutí bude znamenat bleskovou bolest, ale vyhneme se smrti tisíci řezy, jak říká Shakespeare.“

Potřebujeme reformu?

Evropská komise podle diplomatických zdrojů Bruselských chlebíčků uvažuje nad tím, že by opustila dosavadní princip, kdy státy EU, které mají nadměrný dluh, musí každoročně své zadlužení o něco snížit. Místo toho by podle chystaného návrhu měly přijít s desetiletým plánem snižování dluhů, který by jim však krátkodobě umožňoval i větší schodky rozpočtu.

Dosavadní unijní fiskální pravidla jsou kvůli ekonomickému propadu během pandemie vypnutá. Než se je pokusit reformovat, bylo by podle Bartoně lepší se k nim co nejdříve vrátit.

Co přesně bude chystaná změna v praxi znamenat? Jak vážné problémy mohou Evropu kvůli dluhům čekat? Začne se místo států více zadlužovat i sama EU? A pomohlo by teď euro Česku? Odpovědi nabízí nejnovější epizoda Bruselských chlebíčků. A řeč bude taky o plyšových kozách.

Ekonom Petr Bartoň a Zdeňka Trachtová ve studiu při natáčení Bruselských chlebíčků

autoři: Zdeňka Trachtová , Viktor Daněk , Filip Nerad , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio