Příprava rozpočtu EU je jako chystání maturitního plesu. Na konci bude každý trochu nespokojený

9. červen 2025

Evropská unie je na začátku dlouhého a vyčerpávajícího procesu: přípravy nového sedmiletého rozpočtu, který bude platit od roku 2028. Už v polovině července má Evropská komise předložit jeho první návrh „Bude to velice frustrující, velice dlouhé. A myslím si, že ta dohoda bude blízko v momentě, kdy každý z těch členských států bude cítit, že je přibližně stejně nespokojený,“ říká expertka na unijní rozpočet Aneta Vondrová ze Stálého zastoupení Česka při Evropské unii.

Unijních priorit neustále přibývá a není jasné, kde sedmadvacítka na jejich financování vezme peníze. Evropa chce podporovat konkurenceschopnost svého průmyslu, obranyschopnost členských států, ale také své zemědělce, chudší regiony či zelenou politiku. A aby toho nebylo málo, musí brzy začít splácet obří společný dluh z doby pandemie koronaviru. Na obnovu Evropy si tehdy státy společně půjčily 750 miliard eur.

Aneta Vondrová, expertka na unijní rozpočet ze Stálého zastoupení ČR při EU

Kde hledat zdroje?

Podle Anety Vondrové mezi členskými státy stále není shoda na zavedení nových zdrojů pro unijní rozpočet, o kterých se mluví už mnoho let. Ve hře je aktuálně možnost, že by jako zdroj společného rozpočtu sloužily výnosy z emisních povolenek nebo uhlíkového cla.

Pocit naléhavosti by podle Vondrové mohl pomoci najít dohodu. „Až ve chvíli, kdy členské státy vidí, že je krize a je třeba něco akutně vyřešit, tak jsou schopné se semknout a k řešení dospět. I tohle může fungovat při vyjednávání nového rozpočtu, když členské země uvidí, že jim skutečně chybí zdroje,“ říká a připomíná, že Evropská komise pracuje i s možností zdanění velkých digitálních firem.

„Je to jedna z možností, čím tu příjmovou stranu obohatit – a podle našich současných propočtů velice zajímavě. Toto je něco, o čem komise uvažuje,“ dodává Vondrová.

Dohoda jako průnik kompromisů

Členské státy si podle ní budou muset kriticky vyhodnotit, kde má Evropská unie skutečně působit a jaké projekty financovat. Přípravu unijního rozpočtu připomíná k chystání maturitního plesu.

Čtěte také

„Každý z nás měl svoji vlastní představu, jak to bude netradiční, revoluční, jiné. Ale možná se všichni shodneme na tom, že ta finální podoba toho plesu vlastně neodpovídala představám ani jednoho z nás,“ usmívá se Vondrová.

A podobné to podle ní bude i s chystáním unijního rozpočtu. Státy se budou blížit finální dohodě ve chvíli, kdy bude každý z nich přibližně stejně nespokojený.

Podaří se Evropské unii najít nové zdroje rozpočtu? Zachová si Česká republika i v dalším období místo mezi čistými příjemci z unijního rozpočtu, anebo se už pomalu přesouvá mezi státy, které do rozpočtu více peněz odvádějí? Poslechněte si nejnovější Bruselské chlebíčky.

autoři: Zdeňka Trachtová , and
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.