Energie nad zlato II

„Energie nekupujeme, stačí nám země, slunce a vítr.“ Jak uspořit na energiích pomocí zelených technologií?

Sami si vyrábějí elektřinu, teplo a vodu mají ze studny. Letošní zimu spotřebovali kvůli nedostatku slunečního záření pouhých 30 litrů benzínu. A to všechno v domě za jeden a půl milionu korun, který stojí v lese půl hodiny jízdy autem z centra Prahy. „Hledal jsem bydlení, abych se nezadlužil do konce života,“ popisuje Radek Bouša.

Z Pražského okruhu sjíždí auto na Ořech, projede obcí, kde zmizí asfalt a další tři kilometry z mírného kopce se za koly jen práší. Následuje úzký vjezd do lesa a po pár metrech se mezi stromy objevuje osamocený dům. Bývala to víkendová chata, kterou před pěti lety koupil Radek Bouška za necelý milion korun.

Energeticky soběstačný domek

Není tu zavedený plyn, voda ani elektřina, a tak se tento třicátník, povoláním kuchař, rozhodl, že energie nebude kupovat a všechno si obstará ze země, ze slunce a větru. Dnes bydlí s partnerkou Alžbětou v energeticky soběstačném domku se vším potřebným komfortem a jediné co letošní zimu museli kvůli nedostatku slunečního svitu koupit, bylo třicet litrů benzínu do elektrocentrály.

Čtěte také

„Máme tady všechno, co jiní lidé. Myčku, pračku, sporák, občas koukneme na televizi a chytáme internet,“ říká Radek před domem s dlouhou střechou, kterou pokrývá série solárních panelů. „Baterie má kapacitu 5 kilowatt a to stačí. Akorát v zimě musíme do pračky a myčky nalít teplou vodu z bojleru. Je to malinko pracnější, ale ušetříme spoustu energie.“

Radek se dívá do údolí, ve kterém stojí trempské chaty, několik mlýnů a kudy kdysi vedla královská cesta Karla IV. „Jsme v Chráněné krajinné oblasti Český kras,“ říká spokojeně. „Přitom nikdo nikde.“

Fén i spotřebiče fungují

Z domku vychází ve volných černých šatech Alžběta, pohodí světlými vlasy a je vidět, že tady opravdu teplou vodu mají. „Mám je umyté a vyfénované,“ směje se rozpustile. „Fén i další spotřebiče fungují v pohodě, i když je pravda, že je nezapínáme najednou.“ Dvojici se pod nohama motá velká bordeaux doga jménem Bobánek, jeho mistrovská podobizna i s medailemi visí na stěně před krbem.

„Topíme dřevem, teplo se rozvádí po domě bez problémů,“ říká Radek

„Topíme dřevem, teplo se rozvádí po domě bez problémů. Dřeva je dost,“ dodává Radek a ukazuje výklenek, kam postavil baterii a ze kterého vedou dráty po domě a solárních panelů. „Naučil jsem se to, postavil jsem si to sám za necelých dvě stě tisíc a teď dělám to samé pro firmu, od které jsem panely kupoval. Akorát elektřinu a revizi mi tady dělal elektrikář, to je jasné.“

Ze začátku jsem se myl v dětské vaničce. Když si tímto projdete, máte hodnoty někde jinde.
Radek Bouška

Bydlení o samotě v lese kousek za Prahou vypadá idylicky, ale jako každý začátek ani tento nebyl snadný. „Když jsme ohřívali první vodu, tak to bylo na krumpáčem propíchaném sudu, na kterém stál hrnec, a ze začátku jsem se myl v dětské vaničce. Když si tímto projdete, máte hodnoty někde jinde. Víc nad spotřebou přemýšlíte. Na sluníčko nám šlape i kávovar, jaké si dáte?“ ptá se vesele Radek a chystá hrnek.

Vody je dost i na zalévání.

Naopak Alžběta se chystá do práce. Pracuje v advokátní kanceláři v centru Prahy. „Autem to mám na Karlák půl hodiny. Když je silný provoz, tak o pár minut déle.“ Do práce ale bude jezdit Alžběta asi jen do léta. Začne totiž v praxi testovat, jak energeticky náročný bude život ve třech. „Ještě nevíme, jestli to bude holka nebo kluk. Teplo tady bude pro všechny,“ dodává s úsměvem nastávající matka, bere si klíčky a odjíždí z lesa do centra Prahy. 

 „Tak si dáme to kafe, ne?“ Radek staví hrnek na stůl před domem. Zřejmě se ale nemůže zastavit, bere do ruky hadici a kropí půdu, kde by na jaře měla vyrůst tráva. „Vrtaná studna má 57 metrů, vody je do půlky, máme dost. Takže ta káva je vlastně zadarmo. Ze země a ze slunce.“

Základem je přestat plýtvat

Uspořit pomocí zelených technologií se v Česku snaží stále více domácností. Montují na střechy solární panely, využívají teplo z odpadní vody nebo si pořizují velká okna, která v zimě ohřívají pokoje. Jaká relativně levná, a přitom rychlá zelená investice do bydlení může Čechům alespoň částečně snížit účty za energie?

„České domácnosti například vytápějí místnosti víc, než by měly,“ říká energetický auditor Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu. Jaká další jednoduchá opatření můžete zkusit zavést prakticky ihned? A jak je to s dotacemi na energeticky úsporné technologie? Poslechněte si rozhovor.

autoři: Ľubomír Smatana , vma
Spustit audio

Související