Energie nad zlato II

Dřevěná peleta jako lék na vysoké ceny energií? Zájem o alternativní zdroje vytápění roste

Česká republika bývala pro firmy zabývající se výrobou dřevních pelet na topení ještě před rokem okrajovým trhem. To ale změnila energetická krize. Lidé přestávají věřit plynu a ohlížejí se po jiných zdrojích vytápění.

Na alternativní zdroje vytápění přechází čím dál víc lidí a nejedná se jenom o kusové dřevo, rekordní zájem je třeba o ekologické pelety. Z linek společnosti Stora Enso ve Žďírci nad Doubravou každoročně sjíždí desítky tisíc tun dřevěných pelet.

Čtěte také

Je to vůbec největší český výrobce. Energetická krize, která začala už v loňském roce, poptávku po peletách výrazně zvýšila. „Výkon stabilizujeme někde kolem 70 tisíc tun za rok výroby,“ potvrzuje jednatel firmy František Vícha.

Výměna technologie se prodraží

Většina zdejší produkce šla hlavně na export. To se teď ale mění, tuzemský zájem roste a český trh se výrazně podílel na loňském pětiprocentním růstu výroby.

„Z pohledu ekonomicko-politické situace, která kolem nás je, může být dřevěná peleta určitým lékem na vysoké ceny energií. Cena pelet nepodléhá tolik tržním vlivům, jak je to vidět u plynu nebo u dalších energetických materiálů nebo surovin,“ dodává Vícha.

Přejít na vytápění peletami ale není až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Zapotřebí je hlavně speciální kotel, jehož cena se může přehoupnout i přes sto tisíc korun.

Poslední záchrana před odpojením

Režim dodavatele poslední instance skončí už za dva týdny. Přestože na vyhledání nového dodavatele energií měli bývalí zákazníci zkrachovalé Bohemia Energy 6 měsíců, stále v něm některé domácnosti zůstávají, a to i přes vysoké ceny. Jak si vybrat dodavatele a na co si dát pozor? Poslechněte si rozhovor s mluvčím Energetického regulačního úřadu Michalem Kebortem.

autoři: Milan Soldán , prh
Spustit audio

Související