Energie nad zlato II

„Jsem sama, ale i tak doplácím.“ Jak na současném trhu správně vybrat dodavatele energií?

28. březen 2022
Předchozí díl
Následující díl

V Hejnicích na Liberecku loni v souvislosti s energetickou krizí skončil dodavatel plynu pro tamní teplárnu a po sjednání nového lidem ceny za teplo a teplou vodu vzrostly o 60 procent. Město se obává, že kvůli válce na Ukrajině může být situace ještě horší. Lidé v Hejnicích proto uvažují o návratu k vytápění pevnými palivy. 

V Hejnicích původní dodavatel plynu skončil, město podepsalo na přelomu roku smlouvu novou s firmou Vemex. Teplo a teplá voda je teď o více než polovinu dražší. Město je ale rádo, že alespoň nějaký podnik tak narychlo sehnalo.

Čtěte také

„Smluvně jsme zajištění a nemáme potřebu teď nic jiného hledat, ale problém je, že nikdo ani nechce hledat nás,“ objasňujme starosta Jaroslav Demčák.

Město tak může hledat novou firmu za případně nižší ceny jenom teoreticky. Navíc s vypuknutím válečného konfliktu na Ukrajině není podle Demčáka jisté, jak budou dodavatelé dál fungovat.

„Všechno souvisí s tím, jestli nějaký plyn bude. Druhá věc je, jestli náhodou extrémní zdražení, které nastalo, nebude znamenat druhou vlnu akce Bohemia Energy, jestli nebudou padat další firmy a nezůstanou de facto jenom ty největší,“ dodává.

Kotelna na tuhá paliva

Situace je nejistá. Hejnická radnice už se tak poohlíží po případných alternativách. Zatím jde o teoretické možnosti, o kterých město přemýšlí.

„Třeba vybudování zpětně nějaké kotelny na tuhá paliva, to znamená na uhlí. Není to věc, která se dá udělat během měsíce. Investice tam jsou zhruba kolem deseti milionů jenom pro Hejnice. Řešili jsme štěpku, ale tam je výkon takový, že bychom museli mít zásobování kamion týdně. Což znamená postavit nějako extrémně obrovskou halu, kterou nemáme ani kam dát,“ vysvětluje.

Teplo zdražilo skokově i obyvatelům dalších měst v regionu, například v Novém Boru na Českolipsku o sto procent, v Hrádku nad Nisou na Liberecku dokonce o sto šedesát.

Jak vybrat nového dodavatele energií?

Situace je naprosto výjimečná, mnozí dodavatelé i odmítají přibírat nové klienty. Je to všechno tak trochu naruby, potvrzuje Jiří Gavor, ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií. Přesto spotřebitelé nemusejí nutně házet flintu do žita.

Mezi dodavateli, kteří stále ještě mají volné kapacity, doporučuje Jiří Gavor vybírat za pomoci internetových srovnávačů. Pokud jde o elektřinu, mohou využít srovnávač dostupný na webu Energetického regulačního úřadu. Základní seriózní orientaci na trhu s dodávkami plynu spotřebitelé získají například na stránkách tzb-info.cz.

Na co si dát při výběru pozor? A na jak dlouho se vyplatí fixace cen dodávek energií? Poslechněte si celý rozhovor s energetickým expertem Jiřím Gavorem.

autoři: Šárka Škapiková , prh , and
Spustit audio

Související