Drábová: Dukovany jsou investice až na 80 let. Nahradit uhlí nemá rychlé a snadné řešení

17. březen 2022

O stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech se uchází společnosti z Francie, Spojených států a Jižní Korey. Vítěz tendru by měl být znám do konce roku 2024. „Je to investice na nejméně 60, spíše 80 let, Česko bude mít z nového jaderného bloku spolehlivých 10 % své spotřeby elektřiny. Úkolem státního úřadu pro jadernou bezpečnost je garantovat, že nový zdroj bude bezpečný, s úrovní bezpečnosti odpovídající nejlepší světové praxi,“ říká Dana Drábová.

„Musíme rovněž napřít všechny síly do rozvoje obnovitelných zdrojů, do energetických úspor. Ale také do toho jádra, protože i když to všechno poskládáme, tak to nebude dost. Nevíme, jakým způsobem nahradíme uhlí a pravděpodobný výpadek zemního plynu. Nemá to rychlé a snadné řešení. Jádro je část řešení. Není univerzální, ale nevidím, jak bychom se bez něj dokázali obejít,“ dodává předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Platí stále, že jsou jaderné elektrárny na Ukrajině v bezpečném provozu? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Jiří Chum , vma
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.