Dominik Duka: Papež je představitelem devíti desetin obyvatel světa
Než odletěl kardinál Dominik Duka na konkláve, zaglosoval si na téma papež jako vůdčí světová autorita. Upozorňuje na principiální rozdíly mezi severem a jihem naší planety a mluví také o tom, jak se tyto rozdíly promítají do života církve.
Vážení přátelé, milí rozhlasoví posluchači, papež dnes víc než biskup Říma vystupuje jako hlava římskokatolické církve, tedy představitel 1,2 miliardy obyvatel světa, což je 18 % světové populace. Je brán i jako představitel křesťanů jako takových, což je 2,5 miliardy lidí, tedy 25 % obyvatel světa. A dá se o něm hovořit i jako o významném duchovním představiteli těch, kdo věří, tedy devíti desetin všech obyvatel zeměkoule.
Pokud toto máme na paměti, vidíme neskutečnou zátěž vůdčí světové autority. Ocitá se ve složité a náročné situaci, ve světě globalizace a nových technologií. Ty dávají lidstvu nové šance, ale přinášejí i nová rizika.
V této souvislosti bych rád upozornil na rozdělení světa na Sever a Jih. Je tu určité nebezpečí hegemonie Severu. Toho Severu, který trpí rizikem rozpadu základních tradičních hodnot. Je bohatý, průmyslový, technologicky zdatný. Proti němu stojí chudší Jih se svým mládím, obrovským nerostným bohatstvím, tradičními zemědělskými kulturami, ale i nevyváženou vzdělaností v poměru k potřebám států.
Tato struktura je obdobná i v církvi. Její těžiště se přelévá do jižních zemí, tak mladých, naplněných nadšením a rostoucích v počtu křesťanů. Napětí tradičního Severu vůči mladému Jihu tu je také. Nový papež bude muset věnovat mnoho sil právě problémům Afriky a Asie nebo Latinské Ameriky.
Nezapomínejme, že přes všechny dohady a znalecké komentáře hraje úlohu i Bůh. Vanutí Ducha svatého může všechny řádně překvapit.