Do slovenské soutěže tvůrčího psaní v romském jazyce se mohou přihlásit i děti z Čech

10. únor 2025

Na Slovensku odstartoval nultý ročník literární soutěže v romštině a názvem Tak ako moja mamička rozprávala. Soutěž se koná ve spolupráci s Národným inštitútem vzdelávania a mládeže a organizací Tenenet. 

Podle metodičky pro podporu vzdělávání a koordinátorky soutěže Moniky Duždové z Národního institutu vzdělávání a mládeže na Slovensku projekt přispívá k zachování a rozvoji romského jazyka pro budoucí generace.

„Díky práci v Národním institutu chodíme po různých školách a setkáváme se s učitely, žáky, romské žáky nevyjímaje. A právě jim jsem chtěla dát možnost projevit se v romském jazyce, vyjádřit, co cítí, co je zajímá, co prožívají, co by chtěli dělat, atd.”

Inspirací pro vznik nultého ročníku byla dlouholetá literární soutěž Romano Suno, která letos vstupuje už do svého 28. ročníku.

„Samozřejmě, že jsem to konzultovala a probrala s paní Mášou Božkovcovou z Nové školy. Od ní jsem dostala návod, jak bychom to mohli na Slovensku uskutečnit. Současný ředitel naší instituce s tím souhlasil a velmi ho to zaujalo. Jak učitelé, tak veřejnost mají možnost prostřednictvím příběhů, které romští žáci napíší v romském jazyce, jich poznat. Možná, že se dozvědí i něco, co by jim běžně tyto děti nikdy neřekly.” 

„Do literární soutěže se mohou zapojit děti ze základních škol, mládež a samozřejmě i dospělí.”

Literární soutěž s názvem Avka Sarmiri Dajory Vakerelas, (Tak ako moja mamička rozprávala), přináší tři témata k volbě. Čím bych chtěl být za deset let, Můj první den ve škole a Máma nebo nejlepší člověk v mém životě.

„Navíc jsme připojili i volné téma, aby účastníci mohli napsat o tom, o čem chtějí sami.”

Účastníci mohou posílat své literární příspěvky a videopříspěvky do 23. března 2025.

„Na poslání ať už psaných příběhů nebo reelsů do nultého ročníku soutěže mají zájemci ještě zhruba měsíc. Soutěže se mohou zúčastnit i děti z Čech.”

Monika Duždová se zamýšlí nad stavem romského jazyka mezi mladou generací Romů na Slovensku. A to v kontextu jeho používání a uchovávání pro budoucí generace.

„I když je romský jazyk u nás na východnom Slovensku na celkem dobré úrovni, z celoslovenského hlediska spíše upadá. A to byl jeden z důvodů. Proto soutěž pořádáme. Chceme, aby si děti od útlého věku romštinu udržely, byly na ni hrdí a aby si uvědomily, že náš romský jazyk je rovnocenný jazyk s těmi ostatními. A že i v našem romském jazyce umíme vyjádřit to, co cítíme, co prožíváme, z čeho máme radost nebo naopak, co nám způsobuje žal a smutek.

autor: Rena Horvátová
Spustit audio