Dítě v autě: Nutnost autosedačky nebo podsedáku neurčuje věk, ale výška a hmotnost

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy kojenec v autosedačce

Vždy před začátkem školního roku řeší mnohé rodiny zásadní problém. Jak vozit do školy děti, které potřebují autosedačku a zároveň jezdí ráno s tátou a odpoledne s mámou. Od kdy může mít dítě jen podsedák a podle čeho se rozdělují autosedačky?

„Rozvážím ráno všechny tři děti autem. Kluky už máme na podsedácích. Máme víc aut, takže jsme do nich ještě podsedáky museli dokupovat a dávat je také babičkám. Je to nutnost," ví mladá maminka, že vozit děti bez autosedačky je riskantní. A vůbec ne proto, že je za to pokuta až dva tisíce korun a čtyři body k tomu. „Kdyby nebyly připoutané, jsem nervózní, že sahají na kliky. Máte prostě pocit jistoty."

Někteří rodiče ovšem tápou, do kdy vlastně dítě autosedačku potřebuje. Zuzana Ambrožová z Besipu vysvětluje, že věk není důležitý. „Podstatná je výška. Dítě menší než 150 centimetrů musí sedět v autosedačce. A také dítě lehčí než 36 kilogramů."

Existují celkem čtyři typy autosedaček. Takzvané vajíčko, které se jako jediné používá proti směru jízdy, je určeno dětem od narození do zhruba devíti měsíců. Také druhý typ má vlastní popruhy, kterými je dítě připoutané. „Ten je spíš pro menší děti. A ideální je, aby autosedačka přesně odpovídala váze dítěte, aby pro ně byla komfortní a tím samozřejmě bezpečná," dodává Zuzana Ambrožová.

V okamžiku, kdy dítě začne autosedačku přerůstat, tedy že je vyšší než opěrka, je čas na změnu. Autosedačky pro starší děti využívají už přímo pásy auta a vyrábějí se buď s opěrkou, nebo bez. Říká se jim podsedák. Odborník na bezpečnost silničního provozu Robert Šťastný ale doporučuje používat co nejdéle opěrku. „Zádové opěry mají výborný efekt hlavně na to, aby zajistily dobrou polohu pásu kvůli uškrcení. Aby zajistily ochranu při bočním nárazu, který je velmi častý v městském provozu. A samozřejmě aby zvýšily komfort jízdy pro děti."

Autosedačka musí mít homologační značku a zkušený prodejce by měl předvést, jak ji v autě správně připevnit. V tom totiž lidé často chybují.