Diabetici by si měli kontrolovat hladinu cukru
Počet léčených diabatiků, tedy těch, kteří mají cukrovku, se u nás opět zvýšil. Koncem roku 1999 jich bylo přesně 624 000. Cukrovka je onemocnění způsobené nedostatkem inzulínu, nebo jeho malou účinností. Dochází při něm k špatnému využití glukózy. Tedy cukru v organizmu. Jde o onemocnění závažné a vlastně i na celý život. Někomu stačí brát pouze léky, jiní si musejí aplikovat inzulín sami. Kromě toho by si diabetici měli měřit pravidelně hladinu cukru v krvi . A právě o tom si s přednostou Interní kliniky Fakultní nemocnice v Praze Motole, docentem Milanem Kvapilem povídala Světlana Popovičová.
Popovičová: K vám do ordinace přicházejí denně desítky diabetiků, máte určitě zkušenost i s tím, jak si pravidelně měří hladinu cukru v krvi. Dělají to skutečně pravidelně?
Kvapil: Výdobytkem poslední doby je zejména to, že si nemocný s diabetem může zjistit sám svoji vlastní hladinu krevního cukru, říkáme tomu glykémie. Je to velice důležité. Nemocný s diabetem prvního typu, kteří jsou na inzulínu, to musí dělat pravidelně, protože podle této glykémie se do určité míry sami dávkují tento inzulín. Nemocní, kteří mají diabetes druhého typu, těm tato aktuální hladina pomůže poznat na kolik jsou správně kompenzováni, na kolik dobře dodržují dietu, na kolik se správně pohybují. Je to nesmírně důležité, protože diabetik je u svého lékaře jednou za měsíc, jednou za čtvrt roku, někdy i za déle. Kdežto tu glykémii, tu má celý život. Takže, když si ji může trvale zjišťovat, může mít také trvale přehled o tom, jak je kompenzován.
Popovičová: Předpokládám, že se přeci jenom najdou ti, kteří to nebudou dělat každý den. Setkáváte se s tím také?
Kvapil: Někteří nemocní, bohužel i ti nemocní s diabetem prvního typu, kteří by si to každý den měli měřit, tak to neprovádí. A to patří k tomu. Každý z nás je jiný, my se sice snažíme jim to zdůvodnit, přesvědčit je, přivést je k tomu, aby si měřili glykémii. Pravdou ale je, že to nedělají, těch je ovšem naprostá menšina.
Popovičová: V případě, že to tedy nedělají, chodí k lékaři jednou za čtvrt roku, možná i za půl roku, může se třeba rapidně zhoršit jejich zdravotní stav?
Kvapil: Je to tak. Právě to, že mají možnost si sami měřit glykémii a to zejména ve chvíli, kdy jim není úplně zcela dobře, tak to by mělo zabránit tomu, aby se jich zdravotní stav výrazně zhoršil a pak byli hospitalizováni přímo v ohrožení života.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Koho teď nenajdeme, je navždy ztracen.‘ Čeští hasiči dál hledají oběti, od guvernéra Texasu dostali medaili
-
Los Emil zamířil ze Zlínského kraje na Horňácko. Vykračuje si v podhůří Bílých Karpat
-
Fanoušci hry Kingdom Come: Deliverance vyprodali lístky na Trosky. Pod hradem vzniklo extra parkoviště
-
Silné bouřky a až 70kilometrové nárazy větru hrozí ve středu Česku. Především na západě země