Daniël Hagen, cestovatel

29. červen 2012
Daniël Hagen

Holanďané jsou nomády západní Evropy, stejně jako Češi jsou nomády té východní. I to tvrdí cestovatel, Čechoholanďan Daniël Hagen. Své otázky týkající se země, již jsme si už zvykli nazývat Nizozemskem, ale pro jejíž obyvatele není ani jméno Holandsko nikterak urážlivé, mu pokládala Lucie Výborná.

V zemi mají více cyklistických kol než obyvatel, oblíbili si hausbóty, za holandskou lodí prý ani pro žraloka nemá smysl plout a co Skotovi upadne, to Holanďan sebere. To všechno se říká o obyvatelích Nizozemska. Jak Daniel Hagen poznamenává, jejich mentalita byla do značné míry historicky utvářena protestantskou morálkou.

„Nejsme lakomí,“ upozorňuje. „Jsme však šetrní. Kupříkladu každému, kdo jde k Holanďanovi na návštěvu, doporučuji – jděte na ni najedení. Paní domu vám sice na úvod návštěvy přinese krabici plnou sušenek, s níž obejde stůl, jakmile si však každý sušenku vezme, paní domu krabici odnese a až do konce návštěvy žádné občerstvení neuvidíte.“

Nizozemská šetrnost se podle Daniëla Hagena projevuje i v dalším typickém rysu většiny Nizozemců – a to, jak on sám říká, v okázalé neokázalosti. „Znám řadu velice bohatých Holanďanů, které nerozeznáte od běžných dělníků. Holanďané své bohatství neprožívají. Spíše si užívají životní klid a pohodu,“ shrnuje.

Daniël Hagen s Lucií Výbornou ve studiu

Jak Čechoholanďan Daniël Hagen srovnává holandskou a českou mentalitu? Z jakého důvodu namísto pojmu „Nizozemci“ zarytě používá slovo „Holanďané“? Proč tvrdí, že z historického hlediska je kradení kol holandským národním sportem? A co se skrývá za tajemstvím holandských sýrů?

Záznam celého rozhovoru s Daniëlem Hagenem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.