Další chráněná vila na Vinohradech je v ohrožení
V památkově chráněných částech Prahy přibývá domů, které nechávají vlastníci záměrně zchátrat. Na místě zdevastovaných historických skvostů vznikají moderní sídla různé architektonické úrovně. Jak jsme vás před časem informovali, třetí nejbohatší Čech Pavel Tykač nechal padnout chráněnou vilu na Vinohradech. A reportéři Českého rozhlasu zjistili, že poblíž chátrá i další památkově chráněný dům.
Vila Sole stojí v Koperníkově ulici na rozhraní pražských Vinohrad a Vršovic, v oblasti takzvaných Waldesových vil. Je obehnána vysokou zdí, ale skrz železnou bránu je vidět, že z objektu opadává omítka a okapy jsou zničeny.
"U spousty staveb, které vypadají na první pohled zdravě, pracuje v neprospěch památkové péče dřevomorka," vyslovuje své obavy Michael Zachař, který měl před časem tuto lokalitu coby památkář na starosti. I on si vilu spolu s námi prohlédl.
"V případě této stavby, neorenesanční vily z roku 1885, která byla v roce 1945 zčásti zasažena náletem a potom opravena i užívána, je problém, že je dlouhodobě opuštěná," vysvětluje památkář.
Většina vil v této části Prahy stojí v památkové zóně. Nejsou sice chráněny jako kulturní památka jednotlivě, ale jako celek. "Mezi totálně ohrožené objekty ji nezařazujeme proto, že k ní byly konzultovány úpravy a projekt, ke kterému jsme se vyjádřili," ukazuje nám šéf pražského územního pracoviště Národního památkového ústavu Michael Zachař dokumentaci k žádosti o rekonstrukci a půdní vestavbu podané na jaře letošního roku.
"Žádost byla posouzena s asi 13 podmínkami včetně zahrady a je k ní vydáno i závazné stanovisko magistrátu ze srpna 2009, které se s námi ztotožnilo - dalo 9 podmínek. Dá se tedy soudit, že pokračuje stavební řízení se stavebním úřadem, a doufejme, že situace půjde jiným směrem než u vily Marie a že se objekt bude rekonstruovat," říká Michael Zachař Zároveň však dodává, že v případě vily Marie bylo postupováno podobným způsobem.
Vila Sole je však podle jeho slov naštěstí součástí uliční fronty - na rozdíl od vily Marie, která byla umístěna poněkud separátně mezi stromy. "Pokud by se tedy objekt v Koperníkově 8 odstranil, měli by asi už lidi na Vinohradech vyjít do ulic," dodává na závěr.
S tím, že majitelé nechali vilu Marie zdemolovat, už nejde nic dělat. Stalo se to v roce 2005 a případ je promlčený. Mimo to tehdy zákon domy v památkové chráněné zóně příliš nebránil, uvádí šéf památkového odboru hlavního města Prahy Jan Kněžíček.
"Můžeme majitele pokutovat až do výše 2 milionů korun. A v takovýchto případech bychom byli zcela nekompromisní," ubezpečil nás Kněžíček. Památkáři nás také ujistili, že vilu Sole už nemůže potkat podobný osud jako vilu Marie. I proto, že s vlastníkem domu komunikují a dohlížejí na to, aby vilu skutečně opravil.
Podmínky památkářů zdržely údajně plány na opravu
Památkáři mají nástroje k tomu, aby demolici historického domu zabránili, a to i přesto, že dům není kulturní památkou, ale stojí v chráněné zóně. Mohou oslovit stavební úřad, který může dát vlastníkovi pokutu, pokud se o objekt nestará.
Teoreticky mohou požádat i o vyvlastnění nemovitosti. To se však v Česku ještě nestalo, připomíná někdejší šéf Národního památkového ústavu Josef Štulc. Shodou okolností nedaleko vily Sole bydlí a bezmocně sledoval také smutný osud vily Marie.
"Do Havlíčkových sadů a do Gröbovky občas chodím a s velkým znepokojením to pozoruji, protože v tomto stavu byla vila Marie před čtyřmi, pěti lety," říká docent Štulc.
"Historické zkušenosti ukazují, že proces chátrání jde geometrickou řadou. Ze začátku jsou to drobné nedostatky - vypadlé šablony ze střechy, prorezavělý okap. Potom zatékání do zdiva a konstrukcí způsobí, že třeba upadne kus římsy. A v tomto stádiu přesně vila Sole je," popisuje.
Není však jediný, kdo v lokalitě žije. V těsném sousedství vily Sole, v nové haciendě, žije už zmiňovaný miliardář Pavel Tykač. Poblíž stojí činžák dalšího miliardáře Radima Passera. A jak dodává památkář Josef Štulc, tato část vinohradských svahů vždycky lákala elitu.
Vypátrali jsme, že neorenesanční vila Sole patří rodině Garshottových, která má v Praze a v Mariánských Lázních síť hotelů. Na mikrofon s námi o budoucnosti nemovitosti v Koperníkově ulici mluvit nechtěli, ale bez problémů nám poslali své písemné prohlášení.
V něm stojí, že už před rokem vypracovali projekt pro stavební povolení k rekonstrukci a dům zakoupili s úmyslem opravit ho. Ale současně uvádějí, že ztratili řadu měsíců vinou referentky Národního památkového ústavu, která navzdory řadě předchozích konzultací vydala letos v květnu stanovisko s nerealizovatelnými podmínkami. Dlouho připravovaný projekt se tak stal zcela nepoužitelným.
Společnost Villa Sole se proto odvolala k památkovému odboru Magistrátu hlavního města Prahy. Odbor vyjádření Národního památkového ústavu zrušil, a tak mohou až teď v plánech na opravu vily pokračovat.
Podle nájemnice chce majitel vilu zbourat
Po odvysílání první reportáže o osudu vily Marie nás kontaktovala žena, která ve vile Sole žila od dětství, tedy od 50. let minulého století. Její rodina v domě má - navzdory skutečnosti, že všichni nájemníci se už museli vystěhovat - trvalé bydliště.
"Vila byla za války vybombardována, majitelem pak obnovena a v roce 1959 znárodněna. Po restituci ji potomek restituenta prodal. Několik let je v domě odpojena voda i ústřední vytápění, plyn není zaveden, elektřina je jenom na 120 voltů," popisuje podmínky ve vile její bývalá obyvatelka.
Už před devíti lety chtěl předešlý majitel v objektu otevřít kasino, proto se nájemnice obává, že v domě vznikne buď hotel, nebo herna. Uvedla dokonce, že nový majitel čeká - podobně jako v případě vily Marie - až dům zchátrá a on ho ve vší tichosti nechá spadnout.
"Současný majitel, pan Garshotto, nebere nájemníky vůbec v potaz," stěžuje si žena, která si přála v reportáži vystupovat anonymně. Její rodina má v domě stále svoje nájemní právo. V bytě, který mezitím už čtyřikrát vykradli, zůstal i jejich nábytek. Podle slov nájemnice hraje současný majitel pouze o čas - jeho cílem je podle ní jednoznačně zisk demoličního výměru.
Zástupci společnosti Villa Sole nám odmítli sdělit, co by mělo v objektu vzniknout, ale důsledně se ohradili proti tomu, že by chtěli vilu zbourat a postavit místo ní nový objekt. Jejich záměrem údajně je dům co nejdříve opravit. V písemném stanovisku, které poskytli Českému rozhlasu, uvádějí, že autorem studie k rekonstrukci je architekt, který se specializuje na opravy podobných domů z 19. století.
Český sport zažil jeden z nejčistších roků. Vynecháme-li tradičně kontroverzní kulturistiku, nachytali letos kontroloři Antidopingového výboru pouze devět sportovců. V loňském roce jich přitom byl téměř dvojnásobek. Opravdu se v Česku omezilo užívání podpůrných preparátů? Nebo jen chybí peníze na kontroly? Nalaďte si v úterý 8. prosince Radiožurnál po 14. hodině.
Zvětšit mapu
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
P. Diddy se vrátí do vazby, soud ho nepropustil na kauci. O trestu se rozhodne v říjnu, hrozí mu 20 let
-
Moravu a jih Čech zasáhnou silné bouřky. Napršet může až 50 milimetrů srážek
-
Jsme na tom demograficky tak špatně, že migranty potřebujeme, upozorňuje Rozumek
-
Kdo tam? Nejvtipnější národ! Češi vyšli jako vítězové výzkumu o humoru, porazili 29 rivalů