Covid testy ve školách prozatím končí. „Díky očkování můžeme být optimističtější než minulý rok,“ říká Vojtěch

9. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ministr školství Robert Plaga (za ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci k protiepidemickým opatřením ve školách.

Přestože Česko je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) na úpatí další vlny covidu-19, testování ve školách nejspíš nebude pokračovat. „To, že se situace zhoršuje, je samozřejmě pravdou, ovšem na základě prvních dvou kol testování to nevypadá, že by ten problém byl v šíření ve školách,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Skoro každý třetí pozitivní záchyt připadal přitom v září na tyto testy.

„Čekáme na poslední vlnu testování, která proběhne dnes. Pokud by se ukázalo, že ani ta třetí vlna neodhalila nějakou eskalaci ve školách, tak bychom v tuto chvíli s testováním nepokračovali. To ovšem neznamená, že se k němu nevrátíme. Je třeba situaci sledovat a takto jsme domluveni s Ministerstvem školství, že se k testování můžeme vrátit i v konkrétních regionech, pokud se ta situace bude zhoršovat,“ předestírá ministr Vojtěch.

Předpokládaný konec testů platí i pro Karlovarský kraj, kde je momentálně incidence případů momentálně nejvyšší. „Diskutovali jsme to s hlavní hygieničkou, její názor je v tuto chvíli nepokračovat. Je tam sice velká incidence v tom přepočtu, ale z hlediska konkrétních případů jsou to spíše jednotky v těch školách. Nezdá se, že by to bylo nějaké masivní šíření v nějaké konkrétní škole,“ míní.

Čtěte také

Opakování loňského podzimu?

Ačkoli šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek varuje před scénářem, kdy by v nemocnicích ve druhé polovině září mohlo být hospitalizováno 500 pacientů s covidem, ministr zdravotnictví podobnou vlnu pandemie jako loni na podzim neočekává.

„Počet hospitalizací byl loni zhruba čtyřnásobně vyšší. V tomto směru se – zatím nezdá, že by kopíroval růst hospitalizací situaci v loňském roce. Tady je to bezesporu otázkou imunizace společnosti, zejména díky očkování. Proto jsme v tomto směru více optimističtí než minulý rok, kdy zkrátka žádná vakcína nebyla, nikdo tady neprodělal covid a náraz do hospitalizační péče pak byl výraznější,“ připomíná Vojtěch. Rizikový scénář by podle ministra nastal při řádově desítkách hospitalizací denně.

„To, že se budou zvyšovat počty pozitivně testovaných, s tím jsme tak trochu počítali. Víte, že jsem na to upozorňoval už dlouhodobě, že se to může po prázdninách stát. A není to otázka škol, je to otázka celé společnosti: návratu do nějakého běžného života, více kontaktů, návratu z dovolených. A hygienici to i takto hlásí, že to jsou ty důvody,“ uvedl na včerejší tiskové konferenci.

Spustit audio