Co si pamatovat a co raději zapomenout? Post Bellum sbírá osudy pamětníků na Kubě

4. duben 2017

Největší audioportál na českém internetu

r_2100x1400_radiozurnal.png

Na cestě k vlastní paměti Kubáncům bude pomáhat česká organizace Post Bellum. Ta natočí ve spolupráci s Programem Václava Havla na Floridské mezinárodní univerzitě osudy dvaceti kubánských aktivistů a disidentů.

Kubánci postupně vyplňují bílá místa historie. Na cestě do hlubin vlastní paměti jim bude pomáhat česká organizace Post Bellum. Ta natočí ve spolupráci s Programem Václava Havla na Floridské mezinárodní univerzitě osudy dvaceti kubánských aktivistů a disidentů.

Příkladem může být osud Sebastiana Arcose, dnešního ředitele Kubánského Institutu na Floridské mezinárodní univerzitě. Sebastianův otec a strýc byli součástí Castrova revolučního hnutí. Když ale začalo používat totalitní praktiky, s komunistickou stranou se rozešli. Následovaly roky vězení a perzekuce.

„Cílem projektu je zdokumentovat poutavé a zajímavé příběhy kubánských aktivistů a disidentů,“ vysvětluje Marie Janoušková ze společnosti Post Bellum. Organizace, která spolupracuje i s Českým rozhlasem, má letité zkušenosti s mapováním vzpomínek českých pamětníků.

Historický a regionální kontext dodá program Václava Havla na Floridské mezinárodní univerzitě v Miami. „To, že příběhy kubánské totality bude možné zařadit, je velký přínos, dá se využít v pedagogických souvislostech i kubánské komunitě,“ říká ředitel programu Václava Havla na Floridské mezinárodní univerzitě Martin Palouš.


Kubánská policie často disidenty zatýká jen na krátkou dobu, zejména proto, aby nemohli demonstrovat v ulicích. Podle kubánské komise pro lidská práva loni oproti předchozímu roku počet zadržených na Kubě stoupl o deset procent, na více než deset tisíc.

Kubánský režim pokračuje v pronásledování svých kritiků a opozičních skupin. Mnozí doufali v demokratické reformy poté, co bývalý americký prezident Barack Obama uvolnil vztahy USA s Kubou.

Podle kubánských disidentů oteplování vztahů USA a Kuby postavení opozice nijak nezměnilo a podle některých tak jen komunistický režim získal aureolu legitimity. Na Kubě je podle opozice stále několik desítek vězňů, režim dlouhodobě tvrdí, že na "ostrově svobody" političtí vězni nejsou.


Post Bellum je nezisková organizace, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Založila ji skupina českých novinářů a historiků, kteří se potkávali na tiskových konferencích a výročních pietních akcích a byli přesvědčeni, že pamětníci musí dostat příležitost svůj příběh vyprávět vcelku, souvisle a detailně.

autoři: lek , jaw | zdroj: ČTK