Co je to smyslová paměť?

11. březen 2014

Myslíte si, že jsme na tom s pamětí nebo se schopností něco si zapamatovat všichni stejně? Nejsme. Je to proto, že druhů paměti je spousta.

Někdo si lépe pamatuje to, co vidí nebo co si přečte, jiný to, co slyší. Někdo tzv. udrží v hlavě důležité informace déle, někdo vůbec ne. Pokud jde o to, jak dlouho si něco pamatujeme, tak paměť dělíme na dlouhodobou, střednědobou, krátkodobou a tu úplně nejkratší – paměť smyslovou. A o té si dnes něco povíme.

Smyslová paměť uchovává informace přicházející ze smyslů, což je zrak, čich, hmat, sluch a chuť, ale uchovává je jen kratičkou chviličku. Např. zrakem zkontrolujeme okolí a mozek si informaci podrží v paměti jenom tak krátce, abychom se mohli rozhodnout, co je pro nás důležité a co ne, co z paměti okamžitě vypustíme – třeba státní poznávací značky aut, která kolem nás projela. To si pamatovat nepotřebujeme.

Nebo – čich zaznamená kouř, a my v mžiku díky superkrátké smyslové paměti vyhodnotíme, že se něco děje a je zapotřebí něco udělat.

A nebo – když strčíme ruce do horké vody nebo na rozpálená kamna, smyslová paměť nám pomůže, že si to vmžiku uvědomíme. Tato smyslová paměť je důležitá pro naše okamžité bezpečí.

Co následuje pak, jestli začneme hasit vánoční stromeček nebo zařveme auvajs, to má na svědomí paměť krátkodobá a o té si povíme příště.

Dnes stačí, když si zapamatujete, že jsme si povídali o superkrátké smyslové paměti. A taky když si to zapíšete za uši.

autor: Zora Jandová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.