Co bude pro Evropany znamenat zavedení covid pasů? A jaké bude léto 2021?
Evropská komise ve středu představila projekt covidových pasů, které mají od léta usnadnit cestování v rámci unie lidem s očkováním, negativním testem nebo prodělaným onemocněním covid-19. Jak budou tyto pasy fungovat v praxi? Bude to znamenat obnovení hraničních kontrol? Jak se na léto chystají cestovní kanceláře a kolika z nich hrozí krach? A budou si Češi v létě moct zajít na koncert nebo na festival? Poslechněte si společný speciál Radiožurnálu a Plusu.
Hosty Speciálu Radiožurnálu byli:
- Viktor Daněk, zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu;
- Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí (ČSSD);
- Dita Charanzová, europoslankyně bez PP (zvolena za ANO);
- Mikuláš Peksa, europoslanec (za Piráty);
- Matěj Skalický, redaktor Českého rozhlasu;
- Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří;
- Pavel Novák, zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu;
- Thomas Kulidakis, spolupracovník ČRo v Řecku;
- Michal Thomes, ředitel festivalu Rock for People;
- David Mareček, ředitel České filharmonie.
Co je to covid pas a k čemu slouží?
Evropská komise hledá způsob, jak alespoň částečně v létě umožnit při pokračující pandemii koronaviru dovolenou a cestování mezi státy. Pomoci by měl digitální zelený certifikát – „covidový pas“, který bude potvrzovat ,že jeho držitel buď absolvoval očkování proti covidu-19, nebo má negativní test na koronavirus, případně přirozenou imunitu po prodělané nemoci.
Certifikát bude mít elektronickou i papírovou variantu. Kvůli ochraně dat se při jeho kontrole nebudou přenášet žádné osobní údaje, jen identifikační klíč toho, kdo průkaz vydal.
Kdo a jak se k průkazu dostane?
Evropská komise uvažuje, že by certifikát vydávala přímo očkovací nebo testovací místa - ať už v tištěné, nebo elektronické formě, kterou si pak můžete nosit s sebou třeba v mobilu. Konkrétní podoba realizace bude na jednotlivých státech.
Unijní exekutiva doufá, že covidové pasy by mohly začít platit ještě před letní sezónou. Návrh, který ve středu představila Evropská komise, ale musí ještě projednat Evropský parlament.
Jak si vede Česko v boji proti covidu? Jak se daří očkování a testování? A jak fungují jednotlivé vakcíny? Vše, co vás na téma covidu-19 v Česku zajímá, vám přehledně a srozumitelně vysvětlí reportér Matěj Skalický na našem novém webu.
Související
-
Jak to bude v létě s covidem? Nahrává nám počasí, problémem jsou mutace, varují experti
„V populaci obrovská virová nálož a omezit šíření viru bude velmi obtížné, a to i v případě změny teplot,“ upozorňuje viroložka Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty UK.
-
V Česku zemřelo v souvislosti s covidem-19 přes 24 tisíc lidí. Za středu přibylo 11 928 nakažených
Středeční nárůst infikovaných koronavirem je přibližně o 2600 nižší než před týdnem. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie kleslo z 0,97 na 0,91.
-
Evropská komise předloží návrh očkovacího pasu. ‚Zásadní krok v cestování,‘ shodují se kanceláře
„Covid pasy“ by podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové byly zásadním krokem v cestování za současného stavu. „Usnadní se tím mnoho času, peněz i papírován,“ říká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.